Moje książeczki. Księga pierwsza

Autorzy: Adam Bahdaj, Helena Bechlerowa, Hanna Januszewska, Ada Kopcińska, Anna Świrszczyńska
Ilustratorzy: Hanna Czajkowska, Janina Krzemińska, Maria Mackiewicz, Mirosław Pokora, Bożena Truchanowska, Krystyna Witkowska, Ignacy Witz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015
Liczba stron: 240
ISBN: 978-83-10-12442-5

W pierwszym tomie znalazły się następujące książeczki:
Adam Bahdaj “Wielki wyścig” z ilustracjami Ignacego Witza
Helena Bechlerowa “Zajączek z rozbitego lusterka” z ilustracjami Hanny Czajkowskiej
Hanna Januszewska “Złoty koszyczek” z ilustracjami Bożeny Truchanowskiej
Adam Bahdaj “Podróż w nieznane” z ilustracjami Marii Mackiewicz
Anna Świrszczyńska “O wesołej Ludwiczce” z ilustracjami Janiny Krzemińskiej
Ada Kopcińska “Prawie wszystkie przygody Zuzanny” z ilustracjami Mirosława Pokory
Helena Bechlerowa “Koniczyna pana Floriana” z ilustracjami Krystyny Witkowskiej

Opis

Nowe stare książeczki

Dla jednych – to odkrywanie nowych światów, wyprawa w głąb nie do końca oswojonej krainy wyobraźni, gdzie koty spacerują, wożą kocięta w wózkach. Źrebaki kopią czerwoną piłkę, która ląduje… na słońcu! I spada deszcz małych czerwonych piłeczek.

Dla drugich (nieco starszych) – to podróż sentymentalna, rejs po nie całkiem zapomnianych morzach dzieciństwa.

Jeśli pierwsi i drudzy lubią momenty zatrzymania i „powolności”, bez wątpienia przyznają: warto po raz kolejny wsiąść do baśniowego wehikułu czasu.

Po sukcesie, jaki odniosło jubileuszowe wydanie cyklu Poczytaj mi, mamo, przyszła pora na wznowienie wydawanych przed laty przez Naszą Księgarnię Moich książeczek. Publikacje ukazujące się w obydwu seriach różnią się nieco charakterem (i formatem), ale z pewnością i tu, i tu nie brakuje wartych ocalenia perełek – opowieści, w których zasłuchają się kolejne już pokolenia najmłodszych czytelników.

O każdej z zebranych w książce historii można wiele pisać. Po trosze dlatego, że niemal wszystkie toczą się powoli, spokojnie, zachęcając do zanurzenia w opisywanym świecie, uderzając w najwrażliwsze struny duszy. A przy tym – co ciekawe – często nie wykraczając poza proste zdania w czasie teraźniejszym, dotykają spraw naprawdę istotnych. Bo chociaż główni bohaterowie nie muszą ratować swego baśniowego, pozbawionego potworów i straszydeł świata, wiele się o nim dowiadują, czasem sami ulegając wspaniałym przemianom. Jak samolubna, rozpieszczona Królewna ze Złotego koszyczka, która zamiast, jak wcześniej, wciąż żądać podarków, pragnie ofiarować coś innym. Albo jak niesforny Piotruś, któremu zajączek z rozbitego lusterkapomógł przejść przez drogę skruchy i poczucia winy.

Piękna, choć może i odrobinę melancholijna, jest również inna opowieść Heleny Bechlerowej – o Białogrzywku, czyli koniu z karuzeli, któremu koniczyna pana Floriana przyniosła spełnienie marzeń: wolność. Godna zapamiętania wydaje się nagroda, jaką otrzymał startujący w wyścigu ślimak Pafnucy. Jego zwycięstwo, podsumowane radosnym okrzykiem: Jak to dobrze pomóc innym!, to ważna lekcja także dla jego konkurenta – pragnącego zwycięstwa za wszelką cenę Onufrego. Życzliwość, optymizm, radość posiadania przyjaciół niemal promieniują z opowiadania O wesołej Ludwiczce (i oby zakorzeniły się w czytelnikach na długo!). Podobnie jak myśl, przekazywana przez bohaterkę opowiadania Adama Bahdaja, małą myszkę Kundzię, przemierzającą jezioro w chybotliwej łupince: nigdy, nawet w największym niebezpieczeństwie, nie wolno tracić nadziei.

Trzeba tu podkreślić, że ilustracje towarzyszące poszczególnym opowieściom nie przypominają tych „nowoczesnych”, głównie disneyowskich, do jakich większość małych czytelników zdążyła przywyknąć. Zresztą, nic w tym dziwnego: wykonywano je przecież przy pomocy innych materiałów, zupełnie innymi technikami. Czy jednak spodobają się współczesnym dzieciom? To oczywiście kwestia gustu, otwartości i pewnej artystycznej wrażliwości.

I tego, czy chcemy te elementy rozwijać.

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Moje książeczki. Księga pierwsza”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.