Na roześmianym niebie

Autor: Michelle Cuevas
Ilustrator: Julie Morstad
Tłumacz: Anna Nowak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018
Liczba stron: 176
ISBN: 978-83-10-13304-5

Czarodziejska i wzruszająca historia chłopca, który marzył o lataniu.
Dziesięcioletni Nashville czuje, że nie należy do swojej rodziny, miasta czy nawet tego świata. Wykluł się z jajka znalezionego przez ojca na chodniku i wyrósł na ni to chłopca, ni to ptaka. Mimo że otaczają go kochające osoby, pragnie dołączyć do ptaków szybujących po niebie. Problem w tym, że nie ma skrzydeł, zatem jego marzenie nie może się spełnić… A jednak autorka tej lirycznej opowieści, którą czyta się niczym ponadczasową baśń, umie przekonać czytelników, że tak naprawdę wszystko jest możliwe.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Niemożliwe nie istnieje. Czyż nie dowodzi tego już sam fakt, że w wiosce Gęsia Skórka z ptasiego jaja wykluł się chłopiec? A jeśli nawet – to co powiecie słysząc o rodzinie, która tego chłopca powitała z ogromną radością i od pierwszych chwil mocno pokochała? I czy dodatkowo piękna, silna siostrzano-braterska miłość nie łamie stereotypów na temat kłótni i rywalizacji między rodzeństwami?

Ale to jeszcze nie wszystko.

Bo Nashvill, ptako-chłopiec, który tak wiele w swoim krótkim życiu doświadczył i któremu nigdy nie udało się dopasować, w końcu spełnił swoje niemożliwe marzenie. Otrzymał moc przemiany w kogoś, kim zawsze miał być.

Moim zdaniem opowieść Michelle Cuevas w swej głębszej warstwie może być odczytywana jako historia choroby i śmierci dziecka. Dziecka, które jest dla swych najbliższych darem – danym tylko na chwilę. Dziecka, które staje się wolne i naprawdę spełnione dopiero wówczas, kiedy niczym anioł odlatuje w przestworza.

To oczywiście nie jedyna możliwość odczytywania Na roześmianym niebie. Dla mnie jednak powyższa interpretacja pomnaża niezwykłość i wartość tej książki.

Karolina Mucha

Recenzja stanowi fragment tekstu Od starożytnego Egiptu do… przedszkola. Wyjątkowe premiery

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Na roześmianym niebie”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.