Niezłe ziółko

Autor: Barbara Kosmowska
Ilustrator: Emilia Dziubak
Wydawnictwo: Literatura
Miejsce i rok wydania: Łódź 2016
Liczba stron: 104
ISBN: 978-83-7672-458-4

Eryk, choć z Babcią Malutką spędził niewiele czasu, jest szczęśliwy, że starsza pani zatrzyma się na dłużej w jego domu. Nikt tak jak Babcia Malutka nie potrafi wysłuchać chłopca i opowiadać o dalekich podróżach. A co jeszcze ważniejsze ‒ nikt tak dobrze Eryka nie rozumie.
Nie zawsze jednak wszystko układa się tak, jak tego pragniemy. Kiedy świat Eryka nagle pustoszeje, to, co cieszyło najbardziej, staje się udręką, przed którą nie da się uciec nawet do domku na drzewie. Ale czy Eryk musi uciekać? Czy dar mądrości, jaki otrzymał w prezencie od babci, wystarczy, by odkryć swoją wartość, nowych przyjaciół i jasne strony dorastania?
To piękna historia o szukaniu i znalezieniu tego, co jest prawdziwym dziecięcym skarbem ‒ wiary w siebie i szacunku dla innych.

z materiałów wydawnictwa

Opis

O Eryku i jego Babci (recenzja ze spoilerem)

 

Eryk jest jedynakiem. W dodatku nie ma bliskich kolegów. Chce zostać koszykarzem, ale grę rówieśników ogląda tylko z ukrycia. Tak bardzo boi się porażki, że woli nie podejmować żadnych działań.

Na szczęście do domu Eryka przybywa jego babcia. Mądra, ciepła, bardzo kochająca wnuka i naprawdę nietuzinkowa. Babcia – podróżniczka. A do tego zielarka i motocyklistka!

Tylko że to pojawienie się Babci Malutkiej nie jest takie całkiem zwyczajne. Tym razem nie wpada na chwilę pomiędzy jedną a drugą wyprawą. Prawdę mówiąc, powody, które zmusiły ją do rezygnacji z wszystkich dotychczasowych pasji, wielu by załamały. Ale babcia nie poddaje się nawet przykuwającej do łóżka chorobie. Nie zatapia w żalu, rozgoryczeniu, buncie. Wręcz przeciwnie: pozostaje radosną optymistką, doceniając zwłaszcza chwile spędzane z wnukiem.

To właśnie z Erykiem dzieli się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami. Każda taka rozmowa stanowi dla chłopca swoistą lekcję – odwagi, wytrwałości, wiary w siebie. Lekcję, która już wkrótce (tuż po wakacjach) wspaniale zaprocentuje.

Ale poza tą warstwą Niezłe ziółko posiada także inną. Barbara Kosmowska, w dość nietypowy dla literatury dziecięcej sposób, opowiada także o odchodzeniu – o chorobie i śmierci, które rodzą ogromny żal, smutek i tęsknotę, ale nie przysłaniają wszystkiego. Bo przecież życie ośmioletniego Eryka toczy się dalej, a ukochana babcia wcale nie znika z niego w dniu pogrzebu. Wspomnienia oraz tęsknota sprawiają, że starsza pani przez jakiś czas wciąż jeszcze towarzyszy wnukowi – i to bez ograniczeń, które niosła ze sobą choroba. Nauka przekazywana wcześniej Erykowi przynosi owoce – chłopiec znajduje w sobie odwagę do działania. Zyskuje przyjaciół, pomaga innym, rozwija swoje pasje.

 

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Niezłe ziółko”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.