Nowe przygody Pandy

Autor i ilustrator: Jon J Muth
Tłumacz: Katarzyna Procner-Chlebowska
Wydawnictwo: Debit
Miejsce i rok wydania: Katowice 2018
Liczba stron: 40
ISBN: 978-83-8057-221-8

Nadeszło lato, a wraz z nim przyjechał w odwiedziny do Pandy jego bratanek: uroczy, mówiący wierszami haiku miś Koo. Kiedy Tafla namawia swych przyjaciół: Addy, Michaela i Karla, by wraz z nim i Koo wspólnie pomogli starszej, gderliwej sąsiadce, nikt nie przypuszcza, jakie nieoczekiwane korzyści przyniesie im ten bezinteresowny gest. To ciepła opowieść o przyjaźni, współczuciu i o tym, jak ważne są więzy łączące nas z innymi ludźmi.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Ogromny niedźwiedź panda, który mówi, nosi krawat i mieszka wśród ludzi to już na pierwszy rzut oka postać fantastyczna. Bajkowa. A przy tym budząca sympatię, może nawet rozbawienie.

Tymczasem opowieść zawarta w Nowych przygodach pandy nie jest całkiem baśniowa ani oderwana od rzeczywistości. Ani wyłącznie zabawna. Właściwie jej charakter można określić raczej jako refleksyjno-inspiracyjny.

Choć – poza postaciami dwóch niedźwiedzi: Tafli i jego bratanka, Koo – w pewnym sensie opisuje codzienność. Ukazuje trójkę rodzeństwa (Addy, Michaela i Karla) spacerującą po parku, jeżdżącą na rowerach, chodzącą do szkoły. I jeszcze samotną starszą kobietę, której dzieci nie lubią i się boją. Dopiero przełamawszy swą niechęć i uprzedzenia – oczywiście dzięki Tafli – obydwie strony mogą się lepiej poznać, a nawet wzajemnie sobie pomóc.

Opowiadając tę historię (całkiem zwyczajną, choć dzięki dwóm pandom – trochę magiczną), jej autor i ilustrator, Jon J Muth pragnął przyczynić się do popularyzacji idei buddyjskiej filozofii. Chciał uświadomić dzieciom, że wszystkich nas łączą silne więzy i że jesteśmy wzajemnie od siebie zależni. Jednak tak naprawdę przesłanie książki bliskie jest również wartościom chrześcijańskim. A uprzejmość, otwartość, wrażliwość na innych czy gotowość niesienia pomocy właściwie każde społeczeństwo mogą uczynić lepszym.

Karolina Mucha

Recenzja stanowi fragment tekstu Najrozmaitsze. Premiery lutowe.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Nowe przygody Pandy”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.