Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku

Autor: Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła
Ilustrator: Mikołaj Kamler
Wydawnictwo: Literatura
Miejsce i rok wydania: Łódź 2018
Liczba stron: 216
ISBN: 978-83-7672-534-5

Odzyskana niepodległość – 10 opowiadań z XX wieku to piąta książka z serii „Zdarzyło się w Polsce”. Ostatni tom z tego cyklu ukazuje się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i poświęcony jest niezwykle burzliwemu okresowi w historii naszej ojczyzny. Współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, przedstawili w nim II Rzeczpospolitą, okupację hitlerowską i PRL widziane oczami naszych przodków: powstańców śląskich, uczestników bitwy warszawskiej, żołnierzy Armii Krajowej, cywilów deportowanych na nieludzką ziemię i repatriantów zza Buga. Za ich sprawą czytelnik stanie się świadkiem zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza i przewrotu majowego, przeniesie się do bombardowanego przez Niemców Wielunia i płonącego warszawskiego getta. Będzie towarzyszyć tym, którzy do wolnej Polski szli u boku generała Andersa, i tym, którzy podążali do niej razem z generałem Berlingiem,a także tym, którzy walczyli o nią podczas strajków robotniczych w Poznaniu, Radomiu i Gdańsku.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Chcielibyście zajrzeć za kulisy?

Poznać ludzkie oblicze Historii? Zobaczyć, jak wyglądało (albo raczej – mogło wyglądać) życie ludzi w czasach, o których większość podręczników opowiada mocno skrótowo? Odkryć, co działo się pomiędzy Bardzo Ważnymi Datami?

Kolejne dziesięć opowiadań stworzonych przez trio pisarzy z zacięciem historycznym – Grażynę Bąkiewicz, Kazimierza Szymeczko i Pawła Wakułę – to podróż po dość bolesnych i trudnych dziesięcioleciach XX wieku. Ale sama podróż ma charakter wciągającej, emocjonującej przygody – przede wszystkim za sprawą bohaterów poszczególnych tekstów. Większość z nich to pełne życia dzieci, chłonące świat i nie dźwigające spowalniającego działanie bagażu doświadczeń. To dlatego decydują się na ucieczkę z domu i śledzenie żołnierzy maszerujących bronić Warszawy przed bolszewikami (Czerwony autobus). Podejmują trud zdemaskowania powojennego bandyty-bohatera (Mój dom). Rozdają w szkole podkradzione nielegalne ulotki Solidarności (Pamiętnik młodego Polaka).

Stworzonym przez autorów postaciom można więc zarzucać lekkomyślność. Prowokowanie losu. Niekiedy brawurę. Trudno jednak zaprzeczyć, że w sporej mierze dzięki takiej właśnie postawie po stu latach od odzyskania niepodległości wciąż możemy się nią cieszyć.

Prywatnie: książkę bardzo polecam też nauczycielom historii. Sięganie po kolejne opowiadania – zarówno samodzielnie, jak i podczas lekcji – pomaga rozbudzać w uczniach zaciekawienie i chęć coraz głębszego odkrywania przeszłości.

Karolina Mucha

(Recenzja stanowi fragment tekstu Książkowe śnieżynki. Pierwsze premiery 2018 roku!)

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.