Org i mamutek. Spotkanie

Autor: Jurek Zielonka
Ilustrator:
 Beata Kulesza-Damaziak
Wydawnictwo: Alegoria
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018
Liczba stron: 34
ISBN: 978-83-62248-46-9

Dawno, dawno temu, w epoce zwanej lodowcową, na pokrytych śniegiem i lodem terenach Europy rosły wtedy trawy, mchy i porosty, a także niektóre gatunki drzew. Mimo zimna nie brakowało zwierząt, a były wśród nich prawdziwe giganty: mamuty, niedźwiedzie jaskiniowe, tygrysy szablozębne oraz jelenie olbrzymie.

W takich to czasach żył też bohater tej fantastycznie ilustrowanej książeczki imieniem Org. Pewnego dnia, kiedy poczuł się wyjątkowo głodny, nie bacząc na mróz, postanowił wyruszyć na polowanie. Rzecz to oczywista, wszak, aby żyć, jeść musiał. Tym razem jednak nic nie poszło zgodnie z planem. Wprawdzie zastawiona pułapka okazała się skuteczna, lecz do dołu wpadł… Mamutek, mamucie dziecko, którego łzy skruszyły serce prehistorycznego łowcy. Nie najadł się biedak, ale zyskał dozgonnego przyjaciela.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Miłośnicy książek z przesłaniem (w dodatku świetnie zilustrowanych) powinni też zwrócić uwagę na pierwszy tom serii przygód Orga Jurka Zielonki. Dzięki disneyowskim produkcjom, epoka lodowcowa, w której dominował mróz, lód i śnieg, a spotkania z tygrysami szablozębnymi i mamutami nie należały do rzadkości, nie budzi już zaskoczenia wśród dzieci. Choć oczywiście ci całkiem mali być może nigdy nie słyszeli o włochatych przodkach słoni i ludziach, którzy musieli radzić sobie w świecie bez sklepów, samochodów, ubrań, mebli, ognia, a nawet Internetu…

Rymowana historia spotkania Orga i mamutka może wywoływać różne interpretacje. Jedni potraktują ją jako promocję wegetarianizmu. Innych może wzruszą smutne losy samego Orga. Z pewnością jednak warto zwrócić uwagę na wątek empatii, która zwycięża tu nawet z tak podstawową potrzebą jak głód, co wnętrzności ściska.

Za sprawą decyzji, jaką podjął w godzinie próby, trudno nie uznać Orga za prawdziwego człowieka. W dodatku – choć posługującego się głównie maczugą i nieznającego ognia – zdecydowanie mniej prymitywnego niż wielu współczesnych…

Karolina Mucha

Recenzja stanowi fragment tekstu Od starożytnego Egiptu do… przedszkola. Wyjątkowe premiery

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Org i mamutek. Spotkanie”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.