Pan Kudłaty i Cztery Łapy

Wydawnictwo: Papilon
Miejsce i rok wydania: Poznań 2020
ISBN: 978-83-271-0451-9

W przytulisku dla zwierząt Cztery Łapy zaskakują nie tylko zwierzaki i dzieciaki, ale i pewien… troll, Kudłaty… Opowieść o tym, że nie wszystko jest takie, jak się wydaje.

Książka nagrodzona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” we współpracy z wydawnictwami: Literatura, Nasza Księgarnia i Publicat, pod honorowym patronatem Ambasady Szwecji, Biblioteki Narodowej oraz Instytutu Książki przy finansowym wsparciu Fundacji PZU oraz Fundacji AMF „Nasza Droga”.

Dla moich małych słuchaczy numerem jeden zdecydowanie okazał się Pan Kudłaty i Cztery Łapy. Obydwie warstwy opowieści – zarówno bajka o trollu, jak i historia nowego sąsiada rodziny Stokrotków – wciągały i inspirowały do zabawy. Synek znalazł sobie skrzyneczkę i chodził po domu ze „skarbem pradziadka”, a natychmiast po zakończeniu lektury, domagał się jej powtórzenia. Czym ujęła go książka Iwony Czarkowskiej?
Umiejętnie prowadzona narracja, przejrzysta kompozycja, charakterystyczni bohaterowie i znaczące grono postaci zwierzęcych – to istotne zalety książki. Trudno pominąć też element tajemnicy (do ostatniego rozdziału nie wiemy, co skrywa drewniane pudełko pradziadka, ani co może roztopić złość w sercu Arnolda Kudłatego). Z kolei wytrwała życzliwość i atmosfera przytuliska Cztery Łapy stwarzają poczucie bezpieczeństwa.
Solidne fundamenty wzajemnego szacunku i rodzinnego ciepła nie drżą nawet w obliczu krzyków sąsiada czy wizyty nasłanego przez niego urzędnika. Dzieci z przyjemnością zatapiają się w świecie, w którym granice między dobrem a złem są wyraźne. Zwłaszcza, gdy dobroć jest silniejsza i ma szansę na odniesienie ostatecznego triumfu. W dodatku zwycięstwo to niekoniecznie musi oznaczać pokonanie przeciwnika: w tym wypadku przegrywa raczej złość, a nie człowiek.

Fragment tekstu Kudłaty niedźwiedź na tropie 😉

Napisz pierwszą opinię o „Pan Kudłaty i Cztery Łapy”