Poczytaj mi, mamo. Księga pierwsza

Autorzy: Helena Bechlerowa, Sławomir Grabowski, Marek Nejman, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Danuta Wawiłow
Ilustratorzy: Elżbieta Gaudasińska, Julitta Karwowska-Wnuczak, Edward Lutczyn, Maria Orłowska-Gabryś, Danuta Przymanowska-Boniuk, Zbigniew Rychlicki, Anna Stylo-Ginter, Zdzisław Witwicki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2010
Liczba stron: 280
ISBN: 978-83-10-11914-8

W tym tomie:

“Daktyle”, “Noc kota Filemona”, “Niebieska dziewczynka”, “Kolczatek”, “Wilczy apetyt”, “Chcę mieć przyjaciela”, “Cień pradziadka”, “Przygoda na balkonie”, “Agnieszka opowiada bajkę”,
“Zaczarowana fontanna”

Opis

Podróż do krainy dzieciństwa

Dzieciństwo to okres, który większość ludzi darzy sentymentem. I nie ma tu żadnego znaczenia, czy dorastało się w czasach kryzysu gospodarczego albo zamętu politycznego, czy też w okresie dobrobytu i stabilizacji. Choć z całą pewnością puste półki w sklepach i zbyt niskie pensje to ogromne zmartwienie dla dorosłych, dzieci – kiedykolwiek by nie dorastały – mają znacznie ważniejsze sprawy na głowie. Nie wiedząc jeszcze, jak kiedyś bywało i jak być powinno, skupiają się po prostu na tym, co jest i właśnie ten świat, które je otacza, chcą dokładnie poznać i zrozumieć. A co stanowić może pierwsze źródło wiedzy dla małego odkrywcy? Oczywiście – bajki!

Z okazji dziewięćdziesięciolecia swego istnienia Wydawnictwo Nasza Księgarnia przygotowało dla swych czytelników szereg niespodzianek. Jedną z nich stanowi Poczytaj mi, mamo. Księga pierwsza. Dzieło to stanowi zbiór bajek, towarzyszących dzieciom, dorastającym przede wszystkim w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Piękne, kolekcjonerskie wydanie, opatrzone biografami twórców, z oryginalnymi ilustracjami, pozwala – tuż po otwarciu księgi – przenieść się do świata, w którym z wielkim zaangażowaniem próbujemy dociec, gdzie się podziały daktyle i szukamy sposobu na znalezienie przyjaciela. Na powrót dopingujemy Kolczatka w poszukiwaniu noclegu na zimę, by chwilę później wzruszyć się przygodami kota Filemona, dręczącego czarnego Bonifacego ciągłymi pytaniami „dlaczego?”.

Tym, którzy cenią sobie uporządkowaną rzeczywistość, przeszkadzać może nieco, że bajki nie zostały ułożone chronologicznie i właściwie trudno dociec, wedle jakiego klucza je zamieszczono. Ale same historie, jak i ich eleganckie opracowanie, raczej nie pozwolą się nad tym problemem długo zastanawiać.

Gorąco polecam – książka znakomita zarówno dla maluchów, jak i ich rodziców (a może także dziadków?). Przed tymi pierwszymi otworzy magiczny świat bajek – niepowtarzalnych, zaskakujących, rozbudzających wyobraźnię. Drugim umożliwi niezwykłą podróż do – może zapomnianej już – krainy dzieciństwa.

Karolina Mucha

 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Poczytaj mi, mamo. Księga pierwsza”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.