Roboty i drony – dawno temu, teraz i w przyszłości

Autor: Mairghread Scott
Ilustracje: Jacob Chabot
Tłumaczenie: Bogumił Bieniok, Ewa L. Łokas
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2020
Liczba stron: 128
ISBN:  978-83-10-13448-6

Przygotuj się do badania głębin oceanów, dalekiego kosmosu i wszystkiego po drodze! Wybuchy wulkanów, nietoperze wampiry, upierzone welociraptory i dużo więcej czeka na ciebie w NAUKOMIKSACH!
Roboty są wszędzie: w fabrykach, samochodach, telefonach i w powietrzu. Nawet w naszych domach! Na dodatek powstały dużo wcześniej, niż ci się wydaje! Towarzyszą ludziom, pomagają im i ochraniają ich od wieków. Od maszyn serwujących herbatę w feudalnej Japonii po współczesne łaziki badające powierzchnię Marsa.
Mechaniczny ptak Pouli, jeden z najstarszych robotów, odkryje przed wami wiele interesujących faktów: skąd się wzięły roboty, jak działają i co robią w tej niezwykłej książce!

Opis

Roboty i drony. Dawno temu, teraz i w przyszłości to trzeci z cyklu nauko-komiksów, wydawanych przez Naszą Księgarnię. Wykorzystując popularną wśród młodych czytelników formę komiksu autorzy prezentują różne rodzaje robotów, powstające na przestrzeni dziejów człowieka – poczynając od wynalazku Archytasa z 350 r. p.n.e. Robot został tu zdefiniowany jako maszyna, która wyczuwa coś w swoim otoczeniu, podejmuje na tej podstawie jakąś decyzję i wykonuje odpowiednie działania. Według tej definicji robotem jest na przykład… ekspres do kawy! A także wiele innych urządzeń, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Dzięki książce Mairghread Scott i Jacoba Chabota nawet laik może poznać po trosze skomplikowany i złożony świat maszyn. Czy jednak świadomość ogromnych i stosunkowo szybkich zmian oraz szanse, jakie pojawiają się przed konstruktorami robotów i dronów, wzbudzą wyłącznie zachwyt? Przypuszczam, że u niektórych czytelników – zwłaszcza tych z bardziej myślicielską, refleksyjną, filozoficzną naturą – może on być zaprawiony lękiem.

Nie wiemy, do czego te niespotykane dotąd możliwości zostaną wykorzystane. Nie jesteśmy przecież w stanie przewidzieć, co sztuczna inteligencja… wymyśli.

Karolina Mucha

Fragment wpisu Nowy Babel?

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Roboty i drony – dawno temu, teraz i w przyszłości”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.