Siostry, psy i wariaci

Autorki: Maite Carranza, Júlia Prats
Tłumacz: Elżbieta Soszyńska
Wydawnictwo: Akapit Press
Miejsce i rok wydania: Łódź 2019
Liczba stron: 300
ISBN:  978-83-66106-19-2

Marina, w przeciwieństwie do swojej siostry Angeli, nie jest idealna. Zrządzenie losu sprawia jednak, że zajmuje jej miejsce i niespodziewanie leci do Dublina. Tak zaczyna się wielka komedia pomyłek, w którą zamieszani są: Patrick – chłopak Angeli, niesforne psy pani Higgins, jej lokatorzy z Włoch i szalona rodzinka obrońców praw zwierząt. Jakby tego było mało, na horyzoncie ciągle pojawia się pewien wariat, który wszystko komplikuje…

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Nie jest łatwo napisać powieść dla czytelnika 15+, taką, która go zaciekawi, a przy okazji przemyci jakieś istotne prawdy. Udało się to Maite Carranza i Júlia Prats – dwu hiszpańskim autorkom. 

Marina żyje w przekonaniu, że jej starsza siostra Angela jest idealna – i bardzo chciałaby być jak ona. Kiedy Angela łapie ospę w przeddzień wyjazdu na obóz językowy do Dublina, rodzina decyduje, że zamiast niej pojedzie Marina. Czy dobrze będzie się czuła w skórze podziwianej starszej siostry? 

Rodzice Ciceróna uznali, że jest uzależniony od gier komputerowych i postanowili wysłać go na “odwyk”. Czy totalnie odklejony od rzeczywistości nastolatek da radę z życiem w realu? 

Główni bohaterowie spotykają się już w samolocie lecącym do Dublina. Podczas tego pierwszego zetknięcia nie  zapałają do siebie sympatią, ale ich ścieżki ciągle będą się plątać w tej szalonej komedii pomyłek, w której pojawią się także: rodzina obrońców praw zwierząt, podejrzani lokatorowie z Włoch, irlandzka gospodyni pani Higgins i jej niesforne psy. Zwariowana, szybka akcja z mnóstwem niespodziewanych zwrotów powoduje, że czytelnik nie będzie się nudził ani przez moment.

 Ale pod tą wesołą, lekką opowieścią skryte są treści tak istotne w okresie buntu i poszukiwania swojej ścieżki w życiu. Jest to opowieść o pierwszej miłości i przyjaźni, a także o dojrzewaniu, odnajdywaniu własnej tożsamości. 

Marina przekona się, że lepiej być po prostu sobą, bo jest wartościową osobą, która wie jak zachować się w trudnej sytuacji i troszczy się o dobro innych. Popularność jej siostry wcale nie oznacza, że warto ją naśladować. 

Cicerón – że prawdziwa przygoda w świecie rzeczywistym smakuje dużo lepiej niż w wirtualnym. Na ekranie wszystko jest “prostsze, jaśniejsze, bardziej zrozumiałe”, ale satysfakcję daje dopiero zwycięstwo i pokonanie realnych problemów – nie tych wymyślonych przez twórców gier. 

Hanna Pietrzak-Trzcińska

 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Siostry, psy i wariaci”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.