Tajemnicza wyspa

Autor: Juliusz Verne
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2019
Liczba stron: 499 (t.1), 368 (t 2.)

Jedna z najpopularniejszych powieści Juliusza Verne’a z cyklu „Niezwykłe podróże”, zaliczana do klasyki literatury światowej. Wchodzi w skład trylogii, na którą składają się także: „Dzieci kapitana Granta” oraz „20 000 mil podmorskiej żeglugi”.
Pięciu rozbitków i jedna bezludna wyspa. Opowieść o żołnierzach, którzy podejmują dramatyczną decyzję o ucieczce przed wojną i jej przykrymi konsekwencjami. Niespodziewanie docierają na tajemniczą wyspę. Czy uda im się przetrwać bez dostępu do narzędzi i wynalazków współczesnego człowieka? Okazuje się, że wyspa kryje pewną tajemnicę… Czy rozbitkom uda się ją rozwikłać?

(z materiałów wydawnictwa)

Opinie

  1. Hanna Pietrzak-Trzcińska

    Recenzja Wojtka (11 lat) nagrodzona w konkursie Książki bez kwarantanny:
    Jest rok 1865. Wojna secesyjna ma się ku końcowi. Generał Ulysses Grant oblega miasto Richmond. Podczas zażartych walk do niewoli dostaje się inżynier Cyrus Smith. Uwięziony w Richmondzie wraz z poznanym dziennikarzem Gedeonem Spilettem są pochłonięci jedną myślą: uciec z oblężonego miasta. Cyrusowi pomysł na ucieczkę podsuwa spotkany przypadkowo na ulicy marynarz Pencroff. Oto władze miasta również chciały przekazać generałowi Lee wieść o krytycznym położeniu obrońców. Robią do tego celu balon na gorące powietrze. Rozpętuje się huragan i wydaje się, że nie ma mowy
    o jakiejkolwiek ucieczce. Jednak zdecydowani na wszystko: dziennikarz, inżynier wraz z psem Topem, służącym Nabem, i Pencroff wraz ze swoim młodszym przyjacielem, Harbertem Brownem decydują się na ucieczkę nocą. Przyjaciołom udaje się zbiec, ale wiatr spycha ich na ocean i już u brzegów nieznanego lądu z balonu wypada inżynier wraz z psem. Reszcie udaje się wylądować, rozpalić ogień, znaleźć schronienie, a w końcu, w cudowny sposób znaleźć inżyniera wraz z psem. Wykorzystując wiedzę Cyrusa, rozbitkowie ucywilizowali wyspę, w czym pomagała im „Tajemnicza siła nadprzyrodzona”. Osadnicy odnajdują na sąsiedniej wyspie Tabor zesłańca, Ayrtona. W końcu koloniści dowiadują się, że ową siłą nadprzyrodzoną był osławiony Kapitan Nemo, który znalazł miejsce ostatniego spoczynku na tejże wysepce. Niestety, kilka dni później wybucha uśpiony wulkan niszcząc wyspę niemal doszczętnie. W końcu przyjaciół ratuje jacht „Duncan”, który miał przybyć po Ayrtona.
    To krótka zapowiedź tego co was czeka podczas czytania książki „Tajemnicza Wyspa”. Można poczuć się zupełnie jak bohaterowie, którzy odkrywają skrzynię wypełnioną pożytecznymi przedmiotami, czy odkrywającymi sekret tajemniczego dobrodzieja. Mimo imponującej liczby 442 stron, książkę łatwo się czyta i nie pozwala się nudzić. Jest napisana łatwym do zrozumienia językiem i z powodzeniem mogą ją czytać nawet ośmiolatki. Polecam tę książkę wszystkim, do czytania w długie, nudne wieczory.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.