Tylko dla twoich oczu

Autor: Katarzyna Ryrych
Wydawnictwo: Literatura
Miejsce i rok wydania: Łódź 2017
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-7672-489-8

Koniec XVI wieku. Gdzieś w Polsce ojciec dwunastoletniego Jakuba przegrywa kalekiego syna w kości z wędrownym kuglarzem. Mistrz Avius – tak nazywa się nowy opiekun chłopca, odkrywa w nim niezwykłą ciekawość świata i żądzę wiedzy. Uczy go wszystkiego, począwszy od sztuki czytania i pisania, poprzez łacinę, aż do rozumienia motywów ludzkiego działania i szaleństwa władzy. Avius jest nie tylko kuglarzem.
Powieść Katarzyny Ryrych prowadzi czytelnika przez mroczne zaułki Krakowa i Pragi. Zaskakujące zwroty akcji i niezwykle realistyczny koloryt tamtych czasów powodują, że trudno oderwać się od lektury.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Kalectwo – inność – wykluczenie.

Litość – lekceważenie – śmiech – pogarda.

To wcale nierzadki scenariusz. Nawet dziś, w czasach, gdy o tolerancji czy potrzebie pomagania słabszym mówi się często i głośno.

A jaki los czekał kalekę pięćset lat temu? Kim mógł zostać upuszczony i okaleczony w niemowlęctwie Jakub?

Z widocznym na pierwszy rzut oka garbem, twarzą wciąż skierowaną ku ziemi, nie miał przed sobą szerokich perspektyw. Wiejskie dziwadło, popychadło, obiekt drwin i śmiechu – co więcej mogła mu przynieść przyszłość? Zwłaszcza, że urodził się na jednym z licznych końców świata – czyli w maleńkiej wsi odciętej od „wielkich” spraw tak bardzo, że nawet dla własnych mieszkańców pozostających anonimową.

Ale Katarzyna Ryrych, tworząc swego nietuzinkowego bohatera, obdarzyła go nie tylko charakterystycznym wyglądem, lecz – a może przede wszystkim – także niepospolitym charakterem i… szczęściem. Wygrany w karty przez wędrownego sztukmistrza (o wielu imionach, profesjach i zdolnościach), wyruszył w świat, ku przygodom, o jakich wcześniej nawet nie śnił. Zaznał życia o wiele bogatszego niż większość jego rodaków – potencjalnych prześladowców. Zdobył wiedzę, umiejętności, a nade wszystko znajomości, które całkowicie odmieniły jego historię.

Nie był już dziwadłem. Nie był nawet kaleką. Co więcej – został czyimś opiekunem i mistrzem. A nawet cieszącym się uznaniem (i powodzeniem u kobiet) pieśniarzem.

Tylko dla twoich oczu to wielowątkowa powieść historyczna. Ale czy tylko? Wpisując prezentowane wydarzenia w realia XVI-wiecznej Polski i Czech, autorka zadbała również o wplecenie w fabułę wątków bliskich współczesnym czytelnikom. Wspomniany już problem kalectwa i wykluczenia społecznego (także w kontekście innego ważnego bohatera – praskiego kata, piętnowanego w związku z wykonywaną profesją), jak również pytania o determinanty ludzkiej egzystencji nadają powieści charakter uniwersalny. W połączeniu z intrygującą tajemnicą, wciągającą akcją i wprawnym piórem Katarzyny Ryrych, czynią zaś książkę wciągającą lekturą.

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Tylko dla twoich oczu”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.