Opis
Świętowanie setnej rocznicy urodzin (czy raczej od-rodzin), to znakomity pretekst do snucia wspomnień i dygresji na temat tego, co bezpowrotnie minęło.
Bardzo krótkie, ale celne, przemyślane, obrazowe teksty mocno oddziałują na wyobraźnię. Działają trochę jak teleporterty – przenoszą nas do klasztornej celi, do jadalni wilanowskiego pałacu, do tętniącej życiem dzielnicy żydowskiej, do sali teatralnej pełnej wystrojonych gości… Dzięki nim uczestniczymy w otwarciu pierwszej na ziemiach polskich kolei, poznajemy polską spikerkę radiową i twórców Telewizji Polskiej. A nawet – uwaga, uwaga! – pierwowzór Pana Kleksa! Odkrywamy, czego bał się Bolesław Prus i czemu Julian Tuwim wolał przebywać w domu. I jeszcze tyle innych rzeczy! Spacer z Małgorzatą Ruszkowską to prawdziwa wyprawa badawcza. Warto w nią wyruszyć – bez względu na to, czy zaliczamy się do warszawofilów czy raczej… ich przeciwników. Warszawiacy to – także za sprawą ilustracji Marty Ruszkowskiej – książka niezwykła.
W dodatku snute tu opowieści, a przede wszystkim dołączona do publikacji mapa, trochę podważają tezę o bezpowrotnym przemijaniu. Bo gdyby wszystko, co tu opisane, naprawdę zniknęło – czy nasza stolica nie wyglądałaby dziś zupełnie inaczej?
I czy my nie bylibyśmy zupełnie inni?
Karolina Mucha
Recenzja stanowi fragment tekstu 11 spotkań z Niepodległą.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.