Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. Liczby kultury

Autor: Grzegorz Kasdepke, Ryszard Petru
Ilustrator: Daniel de Latour
Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2014
Liczba stron: 228
ISBN: 978-83-7982-047-4

Opis

Zainwestuj w wiedzę!

Czy Wasze dzieci dorosły już do wyprawy w krainę… portfela?

Niektórzy ze zdziwienia uniosą brwi. Po co mieliby wprowadzać niewinne dzieci do bezwzględnego świata finansów? Przecież ich pociechy i tak poznają większość ekonomicznych definicji – na lekcjach przedsiębiorczości. W szkole średniej.

A gdyby tak wytłumaczyć im pewne zagadnienia wcześniej? Przecież pewne finansowe pojęcia– jak budżet, zysk, polisa, waluta czy faktura – i tak słyszą każdego dnia. A kto próbował, ten wie, że wcale nie tak łatwo wyjaśnić ich znaczenie! Warto więc zwrócić uwagę na książkę, stanowiącą pewnego rodzaju słownik dla najmłodszych, a zawierającą proste, obrazowe i zabawne objaśnienia abstrakcyjnych pojęć ekonomicznych.

Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela, czyli kolejny tom godnej uwagi serii Liczby kultury, powstał dzięki współpracy trzech profesjonalistów. Grzegorz Kasdepke, autor ponad 50 (sic!) książek, udowodnił, że nie ma materii, z której zawodowy bajkopisarz nie stworzyłby opowiastki dla dzieci (pisał już przecież o związkach frazeologicznych, emocjach, podróżach, detektywie, inżynierze… Czy zatem nie oczywiste, że teraz przyszła pora na mieszkańców Ogrodu Dziwnych Stworów – monopol, emeryturę, konkurencję oraz wesołe bliźniaki – popyt i podaż – i wiele, wiele innych dziwadeł?). Daniel de Latour zadbał o oprawę graficzną i wizerunek wszystkich opisanych postaci, umieszczając je na zabawnych i znakomicie współgrających z tekstem ilustracjach. Być może to jemu również należy przypisać projekt trzech niezwykłych toczków, na których… huśtają się bohaterowie książki! Natomiast zwieńczenie każdej z 51 opowiastek – fachowy (a przy tym zrozumiały!) komentarz – to dzieło znanego i cenionego ekonomisty, Ryszarda Petru.

I tak oto dzięki współpracy tej trzyosobowej „drużyny” całkowicie niedziecięcy temat przybrał formę przyjazną najmłodszym. Charakterystyczni, nieprawdopodobni bohaterowie z łatwością zapadają w pamięć, a lektura poszczególnych opowiastek rozbawi nie tylko najmłodszych czytelników. Zresztą – kto wie? – może dorośli również tego i owego z Zaskórniaków się nauczą? Z pewnością mogą wykorzystać książkę jako fachową pomoc edukacyjno-ekonomiczną, choć w pełnieniu tej roli zdecydowanie przeszkadza brak spisu treści, który znacząco ułatwiłby szybkie odnajdywanie potrzebnych w danym momencie haseł.

Znajomość ekonomicznych pojęć to pierwszy krok do zrozumienia zasad, rządzących nie tylko krainą portfela, ale i całym światem finansów, w którym każdy z nas, chcąc nie chcąc, musi znaleźć dla siebie miejsce. Świadomie edukowane dzieci mają większe szanse, by stać się dorosłymi, którzy odpowiedzialnie, rozsądnie i z sukcesem zarządzają swoimi finansami. W końcu wszystkie ekonomiczne dziwadła będą im dobrze znane już od najmłodszych lat. Nie dadzą się więc zastraszyć bezrobociu, debetowi, fiskusowi czy bankructwu! Nie zwiedzie ich hipoteka czy piramida finansowa! Z pewnością będą preferowali towarzystwo inwestycji, innowacji oraz wciąż rosnących zysków.

Najważniejsze jednak, by pamiętali, że to człowiek panuje nad krainą portfelowych dziwadeł i nigdy nie powinien oddać im władzy!

Karolina Mucha

 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. Liczby kultury”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.