Znam taki kraj, którego ty nie znasz

Autor i Ilustrator: Martina Badstuber
Tłumaczenie: Mirosława Sobolewska
Wydawnictwo: Prószyński
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2016
Liczba stron: 88
ISBN: 978-83-8069-259-6

Opis

Czy wiedziałeś, że…

Wydaje się Wam, że dużo wiecie o świecie?

Znacie stolice i flagi prawie wszystkich krajów?

Może byliście nawet prymusami z geografii…

Ale i tak ta książka Was zaskoczy! Nie wierzycie?

A zatem kilka zagadek na początek:

W jakim kraju koty muszą nosić światełka odblaskowe?

Gdzie zakłada się kliniki odwykowe dla osłów?

W którym państwie zwierzęta chodzą do kościoła?

Gdzie białe niedźwiedzie zamyka się w więzieniach?

To tylko cztery z kilkudziesięciu ciekawostek, jakie można znaleźć w książce Martiny Badstuber. W Znam taki kraj, którego ty nie znasz… autorka w oryginalny i intrygujący sposób zaprezentowała 20 państw (m.in. Tajlandię, Indonezję, Rosję, Stany Zjednoczone, Kenię, Chiny, Norwegię). Trzeba jednak zaznaczyć, że książka Badstuber absolutnie nie przypomina leksykonu, encyklopedii czy podręcznika do geografii. Brak tu systematyzacji i spisu treści, prezentowane kraje nie są uporządkowane ani alfabetycznie, ani ze względu na swoje położenie, a tekst ilustrują humorystyczne (a nie realistyczne) ilustracje. Jednak ci, których interesują nazwy stolic, najdłuższych rzek i najwyższych szczytów z łatwością znajdą te informacje – umieszczone w legendach.

Ale czy poznawanie świata musi być usystematyzowane? Klasyfikacje i indeksy ułatwiają pracę naukowcom, ale czy są kluczowe dla odkrywców? Ci ostatni kierują się raczej niezaspokojoną ciekawością, pasją oraz spontanicznością – i to je właśnie warto podsycać.

Dlatego Znam taki kraj... stanowić będzie prawdziwą ucztę przede wszystkim dla małych odkrywców świata. Zwłaszcza, jeśli cechuje ich poczucie humoru i nienasycony głód nowych wrażeń. Autorka zadbała bowiem, by zaskoczenie towarzyszyło czytelnikom od pierwszej do ostatniej strony (czyli od papieru z kupy słonia do ośmiornicy o dziewięciu mózgach). W ten sposób sprezentowała nam znakomitą rodzinną lekturą oraz skarbnicę ciekawostek i zagadek. A także inspirujący materiał do stworzenia quizu lub gry. Przede wszystkim jednak – pyszną intelektualną przekąskę, która wzmaga apetyt na dalsze poznawanie świata.

Karolina Mucha

 

Opinie

  1. Kasia

    Istnieje grupa książek, które poza byciem lekturą noszą znamiona dzieł sztuki. Tym właśnie jest książka pt. “Znam taki kraj, którego ty nie znasz”.

    Zabawna treść i żartobliwe rysunki Martiny Badstuber to podstawa dla ogromu wiedzy, którą autorka postanowiła przekazać w książce swoim najmłodszym czytelnikom. Nie trzeba być dorosłym i posiadać nieograniczonych funduszy, żeby zwiedzić niemal cały świat. Wystarczy przekręcić kilka stron, aby zobaczyć odległe krainy, poznać intrygujących ludzi i zdobyć niezwykle cenne informacje. Książka bawi, uczy, ciekawi głównie dlatego, że pełna jest intrygujących ciekawostek i uwielbianych przez dzieci zagadek. Dzięki publikacji dowiemy się, gdzie kozy wspinają się na drzewa, w którym kraju krowy noszą biustonosze, a gdzie można spotkać ćmy, które spijają ptasie łzy. Książka dedykowana jest dla dzieci w wieku szkolnym, mimo to doskonale sprawdza się już u kilkulatków. Książka M. Badstuber to prawdziwa gratka dla osób pragnących podarować swoim pociechom prawdziwą skarbnicę wiedzy i podsycić płomień przygody w sercach młodych podróżników.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.