Bajkowa mozaika. Bajki z całego świata

Autor: Anna Kaszubska, praca zbiorowa
Ilustrator: Katia Sokołowa-Zyzak
Wydawnictwo: Burda Książki (G+J)
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2012
ISBN: 978-83-7596-391-5

Piękny, bo kolorowy świat

Kto chciałby żyć w czarno-białym świecie? Albo – co gorsza – w świecie jednokolorowym? Nie ma pewnie zbyt wielu chętnych. Większość osób docenia i podziwia wielość barw otaczającej rzeczywistości (jeśli tylko znajdzie chwilę, by je zauważyć): kolorowe rośliny i zwierzęta, błękit nieba i morza, biel śniegu, czerwień zachodzącego słońca… Patrząc z tej perspektywy, warto zastanowić się, czyż nie wspaniałe jest to, że i my sami – ludzie – również tworzymy tak niezwykłą mozaikę? Różnimy się cechami fizycznymi (wzrostem, tuszą, barwą oczu czy włosów, kolorem skóry), ale i wartościami, jakie wyznajemy czy zwyczajami, które pielęgnujemy. Czy to nie ta różnorodność czyni nasz świat pięknym i bogatym?

Takie przesłanie niesie za sobą Bajkowa mozaika – zbiór baśni opowiedzianych przez dwanaście osób, z których – choć wszystkie spotkały się w Polsce – każda reprezentuje inną kulturę. Znalazło się tu miejsce na opowieści cygańskie, żydowskie, gruzińskie, tureckie, wietnamskie, czeskie, hiszpańskie… Wszystkie mają niepowtarzalny klimat – tworzony przez zwyczaje, tradycje czy charakterystyczne dla danej grupy sposób postrzegania rzeczywistości – przez co nie tylko zapraszają, ale właściwie przenoszą czytelnika do innego świata. Tym ciekawsze wydaje się, że chociaż przedstawione w rozmaity sposób (pełne opisów lub żywej akcji, długie i krótkie, o ludziach albo o zwierzętach), w gruncie rzeczy wszystkie historie opowiadają o tym samym: o marzeniach, poszukiwaniu piękna, zawsze zwyciężającym dobru. Być może te uniwersalne przesłania, przyozdobione różnorodnością i doprawione niezwykłymi ilustracjami Kati Sokolowej- Zyzak sprawiają, że książka smakuje jak najlepsza potrawa: pikantna i egzotyczna, a równocześnie przypominająca dzieciństwo.

Niestety, podczas lektury niektórzy poczują pewnie lekką gorzką nutę – to nadany na wyrost tytuł. Bo choć białoruskie czy ukraińskie bajki mogą wydawać się osobliwe, tak naprawdę są nam stosunkowo bliskie: zamykają się w kręgu europejskim. To spory mankament książki, która obiecuje czytelnikowi bajki z całego świata, by następnie nie zahaczyć nawet o Australię, Afrykę czy którąś z Ameryk.

Jednak sama koncepcja i przyświecająca jej idea (otwarcia dzieci na wielokulturowość, podkreślenia jej piękna i wartości), wynagradza pewne niedociągnięcia. Warto wyruszyć w tę podróż.

Napisz pierwszą opinię o „Bajkowa mozaika. Bajki z całego świata”