Opowiem ci, mamo, co robią pająki

Autorzy: Daniel de Latour, Marcin Brykczyński
Ilustrator: Daniel de Latour
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2014
Liczba stron: 28
ISBN: 978-83-10-12573-6

Opis

Nie taki pająk straszny

Aaaa! Pająk!!!

Większość z nas reaguje podobnie. Delikatnie mówiąc – głośno. Gdy natrafiamy na małe, ośmionożne stworzenie snujące swą misterną pajęczynę lub zsuwające się z sufitu tuż przed nami, raczej nie tryskamy radością. Wręcz przeciwnie: rzucamy pełne obrzydzenia, ale i przestraszone spojrzenie, po czym atakujemy lub… wzywamy pomocy.

Co ciekawe, ten irracjonalny – przynajmniej w naszych warunkach geograficznych – lęk przed istotami często stukrotnie od nas mniejszymi, nie jest cechą wrodzoną. Dopóki nie przekażemy go dzieciom (obserwującym i naśladującym każdą naszą reakcję), większość malców ujrzawszy pająka, muchę, mrówkę czy osę wydaje się raczej zafascynowana niż przestraszona. Więc może w tym przypadku to więksi od mniejszych powinni się uczyć?

Prawdę tę dostrzegli autorzy drugiej książki z serii Opowiem ci, mamo. Po mrówkach przyszła pora właśnie na pająki. Narysował je Daniel de Latour, a krótkimi, dwuwersowymi rymowankami opatrzył Marcin Brykczyński. Dzięki nim mali i duzi czytelnicy mogą z bliska przyjrzeć się nie tylko Kleofasowi Pająkowi, synowi Egona i Esmeraldy czy walecznemu pająkowi krzyżakowi, ale również ich sąsiadom – zapracowanym mrówkom rudnicom, muzykalnym komarom, wszędobylskim muchom, wytrwałemu żukowi gnojarzowi, zaczytanemu molowi książkowymi czy zabawnej rodzinie jelonka rogacza. W tę fascynującą podróż zaprasza wspomniany Kleofas, który pożegnawszy się z najbliższymi wyrusza z rodzimej łąki do ludzkiego domu, by tam spotkać… swą przyszłą żonę. Jednak nim dotrze do celu minie wiele ciekawych miejsc – jak mrowisko, w którym odbywa się właśnie aerobik, stawik pełen małych komarów, rury kanalizacyjne… To jeszcze nie wszystko: wcześniej bowiem zrobi sobie pamiątkowe zdjęcie z mieszkańcami łąki i posłucha zorganizowanego przez trzmiela koncertu.

Karolina Mucha

Opinie

 1. Kasia

  “Pająki! Pająki! Pająki!”

  Takie okrzyki radości wydaje mój dwulatek, gdy tylko sięgam po książkę pt. “Opowiem Ci mamo co robią pająki”.
  Syn siada mi na kolanach i wyruszamy w inspirującą podróż. Strona po stronie przenosimy się do królestwa pająków, karaluchów, mrówek i innych sympatycznych żyjątek. Dzięki książce możemy poznać magiczny świat kwiecistej łąki nie wychodząc nawet z domu.

  Już na pierwszej stronie poznajemy głównego bohatera – dzielnego pająka, który żegnając się z rodzicami wyrusza w podróż pełną przygód. Kto wie kogo napotka na swojej drodze. Może pszczółki poczęstują go nektarem? Może pogra z karaluchami w karty? Albo zakocha się do szaleństwa w jakiejś miłej pajęczycy i razem z nią uplecie pajęczynę w kształcie serca? Fantastyczna historia, która bawi, ciekawi i uczy. Dzięki niej dziecko poczuje sympatię do małych robaczków, a jeśli do tej pory panicznie się ich obawiało, po lekturze z pewnością przestanie. Książka w inspiruje do zdobywania wiedzy o tym, jak żyją, gdzie mieszkają i czym żywią się te maleńkie stworzonka.

  Duże, kartonowe karty sprawiają, że lektura jest miła w odbiorze i całkowicie pochłania uwagę dziecka. Dzięki zaokrąglonym rogom pozycja jest bezpieczna i dziecko może przeglądać ją bez najmniejszego ryzyka. Poza obrazkowymi historyjkami znajdziemy w niej również labirynt pełen przygód oraz ćwiczące spostrzegawczość malucha zadanie. Niezwykle wartościowa pozycja dla wszystkich, którzy pragną nauczyć swoje dziecko zrozumienia dla otaczającego je świata, a zwłaszcza tego “mikroświata”.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.