Gucio na tropie zaginionej świnki morskiej

Autor: Małgorzata Kur
Ilustrator: Anna Simeone
Wydawnictwo: Papilon
Miejsce i rok wydania: Poznań 2020
ISBN: 978-83-271-0449-6

Opowieść detektywistyczna, w której przygoda goni przygodę, a bohaterowie przekonują się, że pomysłowość i współpracą są bardzo ważne.

Książka nagrodzona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” we współpracy z wydawnictwami: Literatura, Nasza Księgarnia i Publicat, pod honorowym patronatem Ambasady Szwecji, Biblioteki Narodowej oraz Instytutu Książki przy finansowym wsparciu Fundacji PZU oraz Fundacji AMF „Nasza Droga”.

Gucio na tropie zaginionej świnki morskiej to znakomita powieść detektywistyczna. Przemyślana treść i kompozycja widoczne są już w spisie treści. Kolejne rozdziały prezentują: rysopisy bohaterów, opis dnia, w którym doszło do tajemniczego zniknięcia, rozmowy ze świadkami, zgłoszenie zaginięcia, podążanie za kolejnymi fałszywymi tropami, doświadczenie w terenie, a nawet – oficjalne zamknięcie śledztwa.

Aż trudno uwierzyć, że główny detektyw, Gucio Pluskot, ma zaledwie sześć lat! Do sprawy zaginięcia podchodzi bowiem bardzo profesjonalnie i z pomocą rodziców, rozwiązuje ją krok po kroku. Ale – jak to w życiu bywa – wcale nie zmierza do celu od razu prostą drogą! Próbując różnych rozwiązań i metod, nieraz błądzi, wybiera fałszywe tropy. I kto wie, czy właśnie to nie jest najciekawsze? Zwłaszcza, że tropy te otwierają ścieżki do interesujących, często zabawnych wątków pobocznych.

Lekturę umilają liczne ilustracje oraz barwne, nietuzinkowe postacie (jak pan pracujący w Biurze Rzeczy Znalezionych czy pani na komisariacie – w różowym sweterku w jednorożce).

Fragment tekstu Kudłaty niedźwiedź na tropie

Napisz pierwszą opinię o „Gucio na tropie zaginionej świnki morskiej”