Hej, Jędrek! Przepraszam, czy tu borują?

Autor: Rafał Skarżycki
Ilustrator: Tomasz Lew Leśniak
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015
ISBN: 978-83-10-12594-1

Kto powiedział, że dziesięć lat to najlepszy wiek na przygodę?
Jędrek to koleś, z którym nie grozi Wam tylko jedno: nuda! Za to wszystko inne jest bardzo prawdopodobne. Lepiej miejcie się na baczności!

Przepis: wrzuć do miksera zabawną powieść, dodaj do niej komiks, wymieszaj starannie i… bestseller gotowy! Wielbiciele “Dziennika cwaniaczka” będą zachwyceni. Wielbiciele komiksów także. Niezadowoleni mogą być tylko autorzy tradycyjnych książek, jak – nie szukając daleko – ja. Bo nie jestem pewien, czy po pojawieniu się tytułowego Jędrka dzieci będą chciały czytać o kimś innym.

Zafrasowany Grzegorz Kasdepke

z materiałów wydawnictwa

Dla czytaczy i nie-czytaczy

Znacie prawie-nastolatków, którzy stronią od książek? Mówią lekceważąco, że to nuda i strata czasu? Bibliotekę omijają szerokim łukiem, a lektury szkolne – jeśli w ogóle – poznają dzięki audiobookom?

Czas, by poznali Jędrka. Dziesięciolatka, który wykrył sprawcę „tajemniczej kradzieży” – dotąd nieuchwytnego nawet dla najzdolniejszego inspektora policji. I to jak tego dokonał! Bez psów tropiących, zbierania odcisków palców czy korzystania z nowoczesnych technologii. Śledztwo prawie nie opuściło terenu szkoły! Bo – jak się okazało – klucz do tej skomplikowanej tajemnicy tkwił właśnie tam.

(Jak widać – czasem warto chodzić do szkoły)

Oczywiście życie Jędrka to nie tylko spektakularne sukcesy. Zdarzają mu się rozmaite wpadki – nie raz, i nie dwa… w ciągu dnia. Półsemestralny sprawdzian, o którym zapomniał, przyłapanie na ściąganiu, udział (bardzo niechętny) w szkolnej bójce, kłótnia z siostrą (nie do końca pogodzonej z przyznaną jej główną rolą w komiksie „Przygody Wyjca”). Wystarczy jeszcze wspomnieć o czekającej go niebawem przymusowej wizycie u szkolnej dentystki, by w pełni zrozumieć, jak ciężki bywa los czwartoklasisty.

Ale Jędrek radzi sobie całkiem nieźle. I z pewnością nie nudzi! Jego książkowo – komiksowe opowieści z łatwością przykuwają uwagę czytelników, wciągając ich do świata wykreowanego przez doświadczony duet – Rafała Skarżyckiego i Tomasza Lwa Leśniaka. Dzięki ich współpracy wkrótce może się okazać, że nawet młodzi anty-książkowcy czytują podczas lekcji… Do lektury zachęci ich nie tylko zabawna narracja, ale także dynamiczne, śmieszne obrazki ukazujące na twarzach bohaterów pełną gamę emocji. A trzeba dodać, że wszystko przeżywają oni niezwykle mocno, intensywnie i… krótko.

Lekka, zabawna (zdecydowanie rozrywkowa, a nie np. edukacyjna) książka o ciekawej, choć mocno przewidywalnej, fabule, to dobra propozycja zwłaszcza dla tych, których skutecznie odstraszają opasłe tomiska czy zbyt duża ilość liter na stronie. Pokolenie wychowane w kulturze obrazkowej, czytujące przede wszystkim krótkie wpisy internetowe, to idealni kumple Jędrka.

Ale – kto wie? – może kolejne spotkania z Jędrkiem (wkrótce ukaże się następny tom jego przygód) staną się wstępem do zawarcia kolejnych literackich znajomości?

Napisz pierwszą opinię o „Hej, Jędrek! Przepraszam, czy tu borują?”