Ale historia… Ta śmieszna i straszna PRL

Autor: Grażyna Bąkiewicz
Ilustrator: Artur Nowicki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2020
Liczba stron: 224
ISBN: 978-83-10-13627-5

  
Grupka nastolatków przenosi się w lata 50. XX wieku. Mają sprawdzić, dlaczego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ciągle brakowało papieru toaletowego. Przy okazji dowiedzą się, dlaczego w PRL świętowanie było obowiązkowe, a noszenie kolorowych skarpetek i niektóre żarty zakazane pod groźbą surowych kar! Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.
Bogato ilustrowana seria “Ale historia…” z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. W ósmej części przeczytacie między innymi o gruźliczance, czynach społecznych, nowomowie, a także o tym, jak można było zostać wrogiem ludu i kim był stacz kolejkowy.
(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Dlaczego w czasach PRL ciągle brakowało papieru toaletowego?

Ha! Oto prawdziwa zagadka. I świetny temat na lekcję historii, prawda? Tylko jak ten problem rozwikłać? Gdzie szukać odpowiedzi? W podręczniku? Skąd! Najlepiej – bezpośrednio w przeszłości.

Wydaje Wam się to niemożliwe? Skoro tak, chyba jeszcze nigdy nie uczestniczyliście w zajęciach prowadzonych przez pana Cebulę. Ten niezwykły pedagog, którego czytelnicy książek Grażyny Bąkiewicz odwiedzają już po raz ósmy, skonstruował dla swoich uczniów ławki umożliwiające podróże w czasie. Co więcej – pozwala podopiecznym na samodzielne eksplorowanie dawnych wieków. Dzięki temu nie podążają oni odgórnie wytyczonymi ścieżkami, ale sami muszą ich poszukiwać.

Także i tym razem dzieci otrzymają niełatwe zadanie. Czy uda im się zrozumieć rzeczywistość lat pięćdziesiątych? Notoryczne niedobory w zaopatrzeniu? Czy nie narażą się ówczesnej władzy? W jaki sposób Mela odnajdzie swoją prababkę?

I – co kluczowe – czy wspólnymi siłami cała klasa odnajdzie hasło pozwalające na powrót do klasy?

Wiernych czytelników serii „Ale historia…” z pewnością nie trzeba zachęcać do sięgnięcia po najnowszy tom. Czwarto- i piątoklasistów, którzy jeszcze jej nie znają – serdecznie zachęcam do wyprawy do „strasznej i śmiesznej PRL”.

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Ale historia… Ta śmieszna i straszna PRL”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.