Baśnie angielskie

Autor: Joseph Jacobs
Ilustrator: Bogdan Zieleniec
Tłumacz: Janina Carlson, Kalina Wojciechowska
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018
Liczba stron: 312
ISBN: 978-83-65341-92-1

Najciekawsze opowieści ludowe z Wielkiej Brytanii zebrane przez XIX-wiecznego australijskiego pisarza, folklorystę i historyka.

Spotkacie tu bohaterskich rycerzy i tajemnicze nieznajome wymykające się przed końcem balu; sprytnych chłopów, leniwe dziewczyny i głupich chłopaków; niezbyt rozgarniętych zbójców i krwiożercze potwory; wiedźmy, wróżki, skrzaty i gadające zwierzęta (oraz placki). Przeczytacie o podróżach na koniec świata, niespodziewanych fortunach i zmyślnych fortelach. Dowiecie się, co robić, kiedy świnka nie chce przejść przez płot, jak skutecznie założyć spodnie i co ze sobą zabrać, wyruszając na poszukiwanie szczęścia.

I przede wszystkim – dostaniecie solidną dawkę najlepszego angielskiego humoru.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Wybujała fantazja oraz chęć wywoływania u czytelników silnych emocji nie są jednak cechą typową wyłącznie dla współczesnych twórców. Wystarczy sięgnąć po klasyczne baśnie, by przekonać się, że ludzie od wieków chcieli słuchać tego rodzaju opowieści. Wydawnictwo Dwie Siostry postanowiło zaprezentować czytelnikom klasyczne Baśnie angielskie. Choć nazwisko ich autora, Josepha Jacobsa, pisarza, badacza kultury i historyka, nie budzi tak oczywistych skojarzeń jak nazwiska braci Grimm czy Charlesa Perraulta, zebrane przez niego utwory pod wieloma względami przypominają baśnie niemieckie i francuskie. Też są częściowo znane (w uproszczonej i złagodzonej formie), zaskakujące i nieoczywiste, pełne magii i nieprawdopodobnych zdarzeń, choć równocześnie – wyraźnie naznaczone „ludową” rzeczywistością.

Baśnie angielskie polecam przede wszystkim koneserom literackim i miłośnikom folkoru. Raczej odradzam małym i bardzo wrażliwym dzieciom.

Karolina Mucha

Recenzja stanowi fragment tekstu 10 książek dla Wymagających. Część 1.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Baśnie angielskie”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.