Biblia opowiedziana dzieciom

Wydawnictwo: Jedność
Miejsce i rok wydania: Kielce 2009
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-7660-320-9

Kategoria: Tagi: , ,

Opis

Najpiękniejsza

Piękna i trudna.

Stara, lecz ciągle aktualna.

Dobrze znana, ale wciąż zaskakująca.

Opowiadająca jedną Historię, a tak różnorodna – w formie i treści.

Niełatwo w kilku słowach przedstawić Biblię. Tyle w niej sprzeczności, ukrytych znaczeń, symboli. Ale być może to właśnie dzięki temu od wieków inspiruje, kształtuje i zmienia życie wyznawców Jahwe. I dlatego też my, współcześni chrześcijanie, nie możemy mieć wątpliwości: trzeba tę świętą księgę przekazywać dalej. Trzeba opowiadać o niej kolejnym pokoleniom.

Oczywiście jeśli przeczytamy maluchom fragment Pisma Świętego „w czystej postaci” raczej nie rozkochamy ich w Biblii. Znacznie lepiej zacząć od ilustrowanych książeczek z niewielką ilością tekstu. Później – gdy rozpoczną już szkolną edukację i zaczną zadawać coraz więcej trudnych pytań – warto sięgnąć po Biblię opowiedzianą dzieciom.

Już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to zwyczajna książka. Pięknie wydana, z dopracowaną, elegancką szatą graficzną, od razu wzbudza zainteresowanie. Bogaty materiał ilustracyjny (liczne rysunki, zdjęcia, reprodukcje obrazów, ikon, fresków) sprawia, że trudno poprzestać jedynie na pobieżnym wertowaniu stron. Uwagę przyciągają przede wszystkim zamieszczone na marginesach ramki, w których zawarto komentarze, zastępujące tradycyjne przypisy. To one przybliżają znaczenie trudnych słów i żydowskich zwyczajów, odwołują się do wyników badań naukowych, zawierają informacje o późniejszych tradycjach. Równocześnie nie przytłaczają tekstu podstawowego, przedstawiającego Biblię jakby była urzekającą opowieścią adresowaną do dzieci, przy równoczesnym zachowaniu zgodności z duchem i treścią oryginału. Biblia opowiedziana dzieciom nie zawiera wprawdzie kompletnego tłumaczenia Pisma Świętego (brakuje trudniejszych i bardziej poetyckich fragmentów, jak chociażby Księgi Psalmów czy Apokalipsy), jednak myliłby się ten, kto podejrzewałby ją o nadmiar uproszczeń czy zbyt daleko idącą swobodę. Dość stwierdzić, że Biblia… otrzymała imprimatur. I z pewnością nie przypomina bajeczki dla najmłodszych. To raczej autentyczna skarbnica wiedzy – zarówno na temat biblijnych postaci i wydarzeń, jak również zainspirowanych nimi dzieł chrześcijańskich artystów.

Efektowny wygląd i bogactwo treści sprawiają, że Biblia… przez wielu zostanie uznana za znakomity prezent: urodzinowy, imieninowy i – przede wszystkim – pierwszokomunijny. Ale uważniejsza lektura udowadnia, że książka ta zasługuje na coś więcej niż bycie tylko pięknie wyglądającym na półce podarunkiem.

Warto ją czytać – wielokrotnie.

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Biblia opowiedziana dzieciom”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.