Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Teatrzyki

Ilustrator: Magdalena Kozieł – Nowak
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2017
ISBN: 978-83-10-12963-5

“Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Teatrzyki” to czwarty tom niepowtarzalnego cyklu, w którym zebraliśmy wszystko, co wyszło spod pióra najpopularniejszego polskiego twórcy dla dzieci. Prezentujemy w nim niezapomniane utwory sceniczne, w tym “Bajki Samograjki”, wierszowane wersje najsłynniejszych bajek dla dzieci: “Czerwonego Kapturka”, “Kota w butach”, “Kopciuszka”, “Jasia i Małgosię”. Do tego rarytas: “Księżniczka na ziarnku grochu” napisana przez Brzechwę dla Teatru Lalek i “Siedmiomilowe buty”. Dodatkowo w tym tomie znajdują się dawno niewznawiane “Wagary” czy “Teatr Pietruszki” zainspirowany scenariuszami rosyjskich wędrownych teatrzyków kukiełkowych.

Czwarty tom (czy – precyzyjniej mówiąc – tomiszcze) z serii Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Po bajkach, wierszach i panu Kleksie, przyszła pora na Teatrzyki.

Niełatwo je jednoznacznie opisać. Są zabawne, zgrabne, rytmiczne, ale często… nad wyraz dydaktyczne. Pisane przez utalentowanego autora, wierzącego w nowy wspaniały świat komunizmu, który obecnie oceniany jest zwykle jednoznacznie – negatywnie. Warto więc przed lekturą zapoznać się ze znakomitym wstępem prof. Grzegorza Leszczyńskiego, pomagającym wysupłać z tekstów to, co w nich najwartościowsze.

Prywata: w Teatrzykach znajdziemy m.in. cztery Bajki Samograjki (Czerwonego Kapturka, Kota w Butach, Kopciuszka, Jasia i Małgosię), do których mam szczególny sentyment. Jeszcze nie tak dawno temu powstałe na ich podstawie słuchowiska towarzyszyły nam podczas posiłków, zabawy, zasypiania. Wiem też, że do tej pory puszczane są w przedszkolach, wystawiane przez dziecięce grupy teatralne. Chyba właśnie one najmniej boleśnie odczuły upływ czasu. I zmianę systemu.

Recenzja stanowi fragment tekstu:

Wyczekiwane! Październikowe premiery

Napisz pierwszą opinię o „Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Teatrzyki”