Gwiazdka z nieba

Autor: Przemysław Wechterowicz
Ilustrator: Marcin Minor
Wydawnictwo: Tadam
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2017
Liczba stron: 36
ISBN: 978-83-947890-6-0

Spójrzcie – wyszeptała Orzesznica i wszyscy podążyli wzrokiem za jej łapką. Na granatowo-czarnej tafli jeziora coś nagle zaskrzyło i oto zobaczyli odbitą jak w zwierciadle gwiazdę, która wywołując delikatne poruszenie lustra wody, rozpłomieniła się niczym drogocenny kamień. Z każdą chwilą pojawiały się kolejne, aż w końcu całe jezioro zalśniło jak w tajemnej i pięknej baśni.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

O książce Przemysława Wechterowicza i Marcina Minora sporo ostatnio pisano. Urokliwa okładka pojawiała się na licznych fotografiach – zazwyczaj w otoczeniu jesiennych liści. Czym ujmowała recenzentów ta krótka opowieść o Orzesznicy?

Przede wszystkim – ilustracjami. Bez wątpienia stanowią one wyróżnik książki, chyba trochę przenosząc czytelników w czasie (przypuszczalnie do lat dziecinnych pokolenia obecnych rodziców). Niektórzy prace Marcina Minora nazywają retro-ilustracjami, ponieważ wyraźnie odbiegają od dominujących obecnie, wspomaganych grafiką komputerową, obrazów.

Przyciągający uwagę wydaje się się również sam tytuł książki. Bo przecież gwiazdka z nieba, jako uosobienie najbardziej niezwykłych marzeń, często pojawia się nie tylko w literaturze, ale też naszych codziennych wypowiedziach.

Oczywiście ciekawy tytuł i ujmująca okładka stanowią kuszące zaproszenie do lektury, jednak bez powiązania z wartościową treścią, byłyby co najwyżej rozczarowującą przynętą. Na szczęście bajkowa opowieść o zaskakującej przyjaźni Orzesznicy i Gwiazdki, która spadła z nieba, ma swoje drugie, a może i trzecie dno. Jest wzruszająca jak miłość, która dobrowolnie godzi się na rozstanie.

Karolina Mucha

(recenzja stanowi fragment tekstu: Niespodzianki! Październikowych premier ciąg dalszy)

Opinie

  1. Kasia

    Przyjaźń nie jest relacją, którą można zamknąć w klatce. Przyjaźń wymaga wiary, wolności i swobody. W jaki sposób przedstawić ją dziecku?

    Najlepiej za pomocą “Gwiazdki z nieba”. Gwiazdki, którą odnalazła na środku polany mała, ruda orzesznica. Stworzonko pokochało Gwiazdkę od pierwszego wejrzenia i to z wzajemnością. Przyjaźń kwitła, orzesznica i Gwiazdka spędzały razem czas, tańczyły i bawiły się. Mimo to Gwiazdka każdego dnia z coraz większą tęsknotą spoglądała ku niebu. Orzesznica dostrzegała jej smutek i pragnęła zrobić wszystko, by Gwiazdka wróciła do prawdziwego domu. Nie bardzo umiała poradzić sobie z trudnym zadaniem, więc poprosiła o pomoc leśne zwierzątka. Jak skończyła się ta historia? Nie będę zdradzać. Warto sprawdzić to osobiście udając się w podróż do bajecznie pięknej krainy ilustrowanej w sposób zapierający dech w piersiach. Historia orzesznicy i Gwiazdki ma w sobie drugie dno, a właściwie ma ich mnóstwo, bowiem pełna jest głębokich myśli, metafor i przesłań. Wyjątkowa lektura w przepięknej oprawie jest idealną bajką na dobranoc. Jest to również gwarancja wzruszenia, refleksji i pretekstu do wielogodzinnych rozmów.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.