Historyjki o niepodległej Warszawie 1918-1939

Autor: Anna Ziarkowska
Ilustrator: Bohdan Butenko
Wydawnictwo: Dom Spotkań z Historią
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 60
ISBN:  978-83-62020-98-0

Opowieść o historii Warszawy, odzyskaniu wolności i życiu jej mieszkańców aż do wybuchu II wojny światowej, osnuta jest wokół faktów historycznych i wspomnień zaczerpniętych z Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA, opracowanych przez dr Annę Ziarkowską z Domu Spotkań z Historią.

Książka pokazuje historię Polski i Warszawy w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci. Zarówno treść, jak i język dopasowane są do wieku odbiorcy, a fakty opisane są w sposób zrozumiały dla najmłodszych.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Niezwykła. Tak można określić tę książkę.

Co ją taką czyni?

Fantastyczna, wciągająca fabuła?

Nie.

Znakomicie wykreowani bohaterowie, z którymi łatwo się utożsamiać?

Nie.

Więc co?

Prawda. Źródła. Pomysł. Serce.

Prawda – bo książka opiera się na relacjach autentycznych świadków ówczesnych wydarzeń. Opowiadają o tym, co działo się od 11 XI 1918 do 1 IX 1939 r. O tym, jak wyglądało wówczas miasto, jak je rozbudowywano. W jakich domach mieszkano i jak meblowano mieszkania. Jak pracowano, co jedzono, jak się bawiono, jak ubierano, czym jeżdżono, gdzie spędzano czas wolny…

Źródła, które stanowią z jednej strony opowieści obywateli II Rzeczpospolitej, z drugiej – świetnie zachowane fotografie – znakomicie ze sobą współgrają, ukazując to najbardziej autentyczne, ludzkie oblicze wielkiej historii.

Pomysł, by całość przedstawić w formie dialogu młodego Historyjka i stuletniej Historyjki, a do tego okrasić kolorowymi ilustracjami Bohdana Butenki (dziecka II RP!) sprawia, że książka ma szansę zyskać zainteresowanie i uznanie najmłodszych. Zwłaszcza, że autorzy przygotowali dla nich zadania specjalne – zagadki, rebusy, naklejki, modele (fiata i tramwaju), które można złożyć.

Serce. Przebijająca z kolejnych stron wrażliwość, staranność, umiar dowodzą, że nie jest to przypadkowa publikacja, ale książka dobrze przemyślana. Co więcej – potrzebna i ważna.

(Dla mnie także poruszająca. Dwa zestawione na końcu zdjęcia z 1939 r. – dzieci tańczących podczas „Święta Legionów” i niemieckich bombowców nad Warszawą – wywołują łzy. I przypominają: niepodległość nie jest oczywistością!)

Karolina Mucha

Recenzja stanowi fragment tekstu 11 spotkań z Niepodległą.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Historyjki o niepodległej Warszawie 1918-1939”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.