Idą święta!

Autorzy: Monika Utnik-Strugała
Ilustrator: Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2019
Liczba stron: 128
ISBN: 978-83-10-13450-9

Czy można wyobrazić sobie zimę bez Bożego Narodzenia, pełnego zapachów, smaków i niezapomnianych tradycji? Nie! Ale czy rzeczywiście wszystkie je znacie i czy są takie same na całym świecie? Przekonajcie się! Znajdziecie tu odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia? Dlaczego organizuje się bożonarodzeniowe jarmarki? Czy wszystkie dzieci dostają prezenty tego samego dnia? Dlaczego ubieramy choinkę? Kto wymyślił pierwsze szklane bombki? Dlaczego buduje się bożonarodzeniowe szopki? Poza tym przeczytacie tu także o świątecznych roślinach, pierwszej gwiazdce, a nawet o Ebenezerze Scrooge’u i Dziadku do Orzechów.
Lektura obowiązkowa na długie zimowe wieczory – nie tylko pod choinką!
(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia, ale wcale nie ma pewności, czy faktycznie Jezus urodził się tego dnia – zaczyna swoją książkę Monika Utnik-Strugała. I zaprasza czytelników w niezwykłą podróż. Opowiada o zwyczajach, korzeniach kultywowanych w Polsce tradycji i zaskakujących obyczajach z różnych stron świata. Czyni to ze znakomitym wyczuciem – bez wartościowania, bez przegadania, krótko, prosto i konkretnie, a równocześnie – wciągająco.

Skąd się wzięły wieńce adwentowe? Kim naprawdę był święty Mikołaj? Dlaczego do holenderskich dzieci przybywa na parostatku? W jakich krajach nie obchodzi się mikołajek? Czemu laureatów Nagrody Nobla budzą ubrane na biało dziewczęta z płonącymi koronami na głowie? Skąd wziął się zwyczaj strojenia choinek? Dlaczego symbolem świąt w Grecji są łodzie, a w Katalonii – pieniek z namalowaną buzią? Jakie są najpopularniejsze świąteczne rośliny? Czy każdy Meksykanin może ugościć dziewczynę i chłopaka przebranych za Maryję i Józefa? Co rzodkiewki mają wspólnego z Wigilią? Dlaczego rybia łuska w portfelu ma przynosić dostatek? Gdzie powstała najsłynniejsza kolęda na świecie? Co sprawiło, że na naszych wigilijnych stołach pojawiają się ryby, grzyby czy suszone owoce? Jakie potrawy przygotowują mieszkańcy innych stron świata? Co naprawdę oznaczają pisane na drzwiach litery „C+M+B”?

Idą święta to książka barwna (dzięki ilustracjom Ewy Poklewskiej-Koziełło) i bogata (za sprawą bogactwa swej treści). Znakomicie wprowadza w świąteczny nastrój, równocześnie czyniąc czytelników świadomymi kultywatorami zwyczajów. Bo przecież pięknie jest nie tylko podtrzymywać tradycję, ale również wiedzieć, po co i dlaczego się to robi.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Idą święta!”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.