Jak zrozumieć… Adopcja. Rodzina Zuzi

Autor: Annette Aubrey
Ilustrator: Patrice Barton
Wydawnictwo: Burda Książki (G+J)
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2013
Liczba stron: 24
ISBN: 978-83-7778-277-4

Opis

Czy można zrozumieć rozwód?

Nagle wszystko się psuje.

Jak pieczołowicie stawiana wieża z klocków, którą młodszy brat burzy jednym ruchem. Jak nieostrożnie wypuszczony balonik szybko odlatujący w niebo. Jak bańki mydlane…

Znika poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia, stabilności. Nic nie jest takie, jak dawniej, bo to, co było dotąd niepodważalne, trwałe i oczywiste, zachwiało się w posadach.

Tatuś odchodzi.

Mama i tata nie są prawdziwymi rodzicami.

Jak to możliwe? I jak z tym żyć?

Rozwód i adopcja to zagadnienia, z którymi trudno zmierzyć się wszystkim zaangażowanym. To przecież dramat kobiety, mężczyzny, rodziców i ich najbliższych. Dlatego nie można pozostawiać ich samym sobie. Właśnie taka myśl wydaje się przyświecać Anette Aubrey, autorce Zawsze będziemy razem oraz Rodziny Zuzi – książek z serii Jak zrozumieć… Nie są to raczej publikacje przeznaczone do czytania malcom na dobranoc. Ich główne zadanie wydaje się inne – mają pomóc. Pomóc małym dzieciom w zrozumieniu trudnej sytuacji, w zaakceptowaniu niełatwych uczuć, w odbudowaniu poczucia bezpieczeństwa i zaufania do dorosłych, które właśnie legło w gruzach. Pomóc rodzicom i opiekunom w podjęciu dojrzałych rozmów oraz ostrożnym przeprowadzeniu podopiecznych przez ten jakże chwiejny, kryzysowy most.

Misja przyświecająca książkom jest dość czytelna i oczywista. Wystarczy spojrzeć na silne emocje widoczne na twarzach bohaterów licznych ilustracji oraz przeczytać krótkie wypowiedzi poszczególnych postaci. Dialogi te wydają się trochę nienaturalne, wręcz wyidealizowane (gdyby rozwodzący się ludzie potrafili tak współdziałać, prawdopodobnie pozostaliby małżeństwem), ale ich zadanie nie polega przecież na ukazywaniu rzeczywistości, a raczej na prezentowaniu pewnego wzoru postępowania. Potwierdzają to zamieszczone na końcu Wskazówki dla rodziców i nauczycieli, sugerujące poddanie szczegółowej analizie właściwie każdego obrazka i każdego zdania, które znalazło się na kartach książki.

Z pewnością podczas rozmów dotyczących kwestii tak złożonych i bolesnych jak adopcja oraz rozpad małżeństwa, warto skorzystać z fachowej pomocy. Ponieważ czasu nie da się cofnąć, warto wykorzystać rady profesjonalistów, by wspólnie z dzieckiem odbudować wieżę – choćby teraz składała się z zupełnie innych klocków.

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Jak zrozumieć… Adopcja. Rodzina Zuzi”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Może spodoba się również…