Jukato

Autor: Magdalena Kiermaszek
Ilustrator: Kamila Kozłowska
Wydawnictwo: Adamada
Miejsce i rok wydania: Gdańsk 2018
Liczba stron: 112
ISBN:   978-83-7420-837-6

Co robić, kiedy nie wiesz, czy operacja się udała, lekarze nie odpowiadają na pytania, a wszyscy wokół mają dość twoich humorów?

Kacpra, Tomka i Julkę łączy szpitalna przyjaźń. By przetrwać trudny czas, wspólnie wymyślają Jukato. Ale chyba sami do końca nie wiedzą, co stworzyli: krainę piękną i przyjazną czy dziwną i szaloną, a może mroczną i niebezpieczną?

Gdy cała trójka wyjdzie ze szpitala, Jukato nieoczekiwanie pojawi się w ich życiu…

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Mała i niepozorna. Dość cienka. Łatwa do przeoczenia. A przecież ze wszech miar godna uwagi! Książka, po którą naprawdę warto sięgnąć.

Tytułowe Jukato to tajemnicza kraina – stworzona w wyobraźni trójki dzieci, ale realnie wpływająca na ich życie. Miejsce, w którym można zobaczyć więcej, spełnić marzenia, a nawet stawić czoła własnym słabościom i lękom. Zwłaszcza, jeśli ma się u boku prawdziwych przyjaciół – takich, co nie zostawią w potrzebie, wybaczą pełne złości słowa, powiedzą prawdę – choćby była wyjątkowo gorzka i słona.

Książka Magdaleny Kiermaszek opowiada jednak nie tylko o magii wyobraźni czy sile przyjaźni. Może posłużyć też jako pewnego rodzaju historia terapeutyczna, przynosząca otuchę i nadzieję w trudnych chwilach. Początkowe wydarzenia – wypadek, pobyt w szpitalu, problemy z chodzeniem – nie ukazują bowiem głównego bohatera jako budzącego litość biedactwa. Bo Kacpra przepełnia przede wszystkim złość! A swój gniew kieruje na tych, co znajdują się w pobliżu – czyli wszystkich próbujących mu pomóc.

Mimo swego skromnego wyglądu Jukato to książka niezwykła. Inspirująca. Jedna z tych, których prędko się nie zapomina i do których warto wracać wielokrotnie.

Karolina Mucha

Recenzja stanowi fragment tekstu PRZEBIŚNIEGI. NIEZWYKŁE PREMIERY MARCOWE

 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Jukato”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.