Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie

Autor: Izabella Klebańska
Ilustrator: Iwona Cała
Wydawnictwo: Literatura
Miejsce i rok wydania: Łódź 2018
Liczba stron: 64
ISBN: 978-83-7672-562-8

Legenda, fantazja, żart?
Wszyscy znamy te słowa, ale nie wszyscy wiemy, że są one również utworami muzycznymi!
Zatem… czy moment trwa tylko moment, a kaprys zwyczajnie kaprysi? Barkarolę wymyślił dziadek Karola, a romans stworzył Roman S.? Tego wszystkiego dowiesz się z lektury dowcipnych i zaskakujących skojarzeniami wierszy, a słuchając płyty poznasz słynne dzieła muzyczne, reprezentujące opisany rodzaj utworu.
Książka z płytą CD, na której umieszczone są utwory wybitnych światowych kompozytorów.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Z pewnością nie jest to wiedza powszechna. Przyznajmy szczerze, nawet niewielu dorosłych wie, że moment, fantazja czy legenda to pojęcia muzyczne. A kto potrafi rozpoznać fugę, gawota albo kantatę? Co je charakteryzuje? Jak je odróżnić?

Na te (oraz wiele innych) pytań można poszukać odpowiedzi w publikacji Izabelli Klebańskiej. Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie to wznowienie – w nowej szacie graficznej – książki Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami, wydanej nakładem Wydawnictwa Literatura.

Autorka – absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi oraz twórczyni scenariuszy programów telewizyjnych dla najmłodszych – w krótkich rymowankach opisuje poszczególne rodzaje utworów muzycznych. Personifikując je, stara się trafić do wrażliwości i wyobraźni czytelników, by potrafili wyłapać typowe cechy arabeski, bagateli, Bar-Karoli, bolera i jeszcze dwudziestu czterech innych typów melodii. Jej wyjaśnienia są krótkie, konkretne i zrozumiałe. Oddają klimat i charakter poszczególnych utworów, stanowią więc znakomity wstęp (uzupełnienie?) edukacji muzycznej – i to nie tylko najmłodszych.

Przejrzysta i czytelna publikacja została opracowana w sposób przemyślany. Spragnieni rzeczowych definicji znajdą je w zamieszczonym na końcu słowniczku, a melomani z pewnością wielokrotnie sięgną po dołączoną do książki płytę. Znajdą na niej liczne dzieła muzyczne, reprezentujące kolejne rodzaje utworów. Słuchanie nagrań stanowi czystą przyjemność, czyniąc z Kaprysu… znakomity prezent dla całej rodziny – bo, jak wiadomo, muzyka łagodzi obyczaje i… nastroje. Warto więc sięgać po płytę, gdy atmosfera w domu robi się gorąca i napięta. Dzięki temu szybko odkryjemy prawdziwą magię gawota, habanery czy sonaty. A dobra muzyka naprawdę ma moc!

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.