Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków

Tekst, ilustracje: Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2017
Liczba stron: 40
ISBN: 978-83-10-13238-3

W tym niezwykłym “ptaszniku” para znanych ilustratorów – w zachwycających akwarelach i obrazkach z kolorowych szmatek – opowiada o skrzydlatych mieszkańcach swojego ogrodu. Czyli o mazurkach, kosach, srokach, raniuszkach, szczygłach, sójkach, dzięciołach, szpakach, dzwońcach, kowalikach… Pełen poezji i humoru świat, który wyczarowują Ewa i Paweł Pawlakowie, zachęca i małych, i dużych czytelników do stworzenia własnej księgi spotykanych codziennie ptaków. Do tego, byśmy je pokochali i opowiadali o nich własnym głosem: rysując, wycinając, wklejając, kolekcjonując ptasie pióra, przygody i anegdoty…

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

O tym, że ta książka będzie wyjątkowa, było wiadomo jeszcze zanim się ukazała. Wszak tworzą ją utalentowani i znani ze swego perfekcjonizmu artyści. Efektem ich współpracy jest niezwykły, można by rzec – osobisty – Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków. Znalazły się w nim nie tylko charakterystyczne dla Ewy Kozyry-Pawlak materiałowe (szmaciane?) dzieła sztuki, ale też akwarelowe portrety i zdjęcia prezentujące głównych bohaterów książki. Do tego krótkie zapiski – tworzone głównie na podstawie obserwacji odwiedzających ogród autorów ptasich gości (oraz – w przypadku kopciuszka i szpaka – ich współlokatorów).

Książka z pewnością nie ma charakteru encyklopedii czy leksykonu – już sam wybór gatunków oraz kolejność ich prezentowania to efekt bardzo subiektywnych decyzji. Próżno byłoby tu też szukać spisu treści czy indeksu. To raczej kunsztowne dzieło przygotowane przez uzdolnionych artystycznie, a przy tym uważnych i czujnych miłośników ptaków.

Karolina Mucha

(Fragment tekstu Zanim powrócą. 8 książek o ptakach)

Opinie

 1. Magdalena

  “Mały atlas ptaków” to jedna z tych książek, które określam mianem absolutnej perełki. Jest to pozycja uniwersalna – dla chłopców i dziewczynek, małych i dużych, ciekawskich i tych nieco mniej zainteresowanych otaczającą nas przyrodą. Atlas totalnie unikatowy i jedyny w swoim rodzaju!

  “Mały atlas ptaków” pozwala nam poznać 20 gatunków ptaków, zatem liczbę optymalną, nie jest to bowiem ani za mało, ani za dużo. Wszystkie ptaki przedstawione w atlasie są ptakami, które występują w Polsce. Możemy tutaj zobaczyć kopciuszka, szpaka, sikorki, słowika rdzawego, srokę, wilgę, kosa, dzięcioła zielonego, pokrzewki, dudka, dzwońca, szczygła, makolągwę, sójkę, raniuszki, mazurki, rudzika, kowalika, grubodzioba i ziębę.

  Na prezentację każdego z gatunków przeznaczone są dwie strony. Na jednej znajdujemy ciekawostki dotyczące przedstawionego ptaka wraz z barwnymi ilustracjami (pojawiają się także ilustracje wykonane przez dzieci!) oraz realnym zdjęciem. Druga strona to bardzo ciekawy kolaż materiałów, przedstawiający ptaki w ich środowisku. Są to kompozycje unikatowe, stworzone z rozmaitych tkanin, różniących się kolorem, fakturą czy deseniem. Pamiętam, że natrafiłam na informację, iż to pani Ewa Pawlak jest autorką tych fantastycznych obrazów. Wielki szacunek za tak wspaniały pomysł, uważam bowiem, że to właśnie dzięki tym niebanalnym kompozycjom książka jest unikatowa. Zachwycam się nimi nieprzerwanie i ciągle nie mogę wyjść z podziwu… taki wydawałoby się prosty pomysł, a tak genialny efekt.

  Dzięki atlasowi dziecko uczy się m.in. odróżniać sikorkę bogatkę od ubogiej czy modrej, dowie się, który ptaszek ogłasza imieniny Zofii (tak, razem z Zosią będziemy uważnie poszukiwać owego gagatka) a także który ptak potrafi usłyszeć odgłosy robaków spod ziemi. Nasz pociecha pozna największego rozbójnika wśród ptaków, dowie się, który z latających przyjaciół to lekarz modrzewi i w mig nauczy się odróżniać wróbelka od mazurka.

  Mały czytelnik dużo chętniej weźmie do ręki książkę, w której roi się od barwnych i ciekawych ilustracji, niż klasyczny atlas z fotografiami i suchymi opisami. Mało tego, ilustracje te zachęcają do samodzielnych prób rysowania ptaków. A wspólne poszukiwania latających bohaterów staną się nie lada gratką dla całej rodziny!

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.