Marcin Pałasz

(ur. 1971) – “z zawodu pisarz i optymista”, jak sam mawia o sobie. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Cechą wyróżniającą jego twórczość jest poczucie humoru, stąd motto jego pracy – “Słowa niosą uśmiech”. Jest także miłośnikiem zwierząt, które często goszczą w jego książkach. Nominowany do nagrody “Książka Roku 2004” Polskiej Sekcji IBBY. Czterokrotnie nominowany i dwukrotnie wyróżniony w konkursie na Literacką Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego.

(źródło: http://www.wydawnictwobis.com.pl/writer.php?id=670)

Fanpagehttps://www.facebook.com/Marcin-Pa%C5%82asz-899022606786363/

Kontaktmarcinpalasz@outlook.com

Opis

Jedna z pierwszych samodzielnie przeczytanych przeze mnie książek to „Tajemnicza wyspa” Juliusza Verne. Nigdy nie zapomnę tych emocji, tych wypieków na twarzy, tego błagania wieczorem „Nie chcę do łóżka, mogę dokończyć rozdział…?”

Gdybym mógł podróżować w czasie, wybrałbym się z pociskiem atomowym, w czasy dinozaurów. I zestrzelił asteroidę, która je wybiła. Może dinozaury, gdyby ewoluowały do etapu istot inteligentnych, potraktowałyby naszą Ziemię lepiej niż my to robimy?

Gdyby pewnego dnia literaccy bohaterowie ożyli, najchętniej spotkałbym Muminki, Bukę, Paszczaka, Ryjka, Włóczykija… Fascynuje mnie ich świat! Nawet Filifionka jest całkiem OK 😊

Gdybym nie tworzył książek dla dzieci, byłbym… Aktorem? Kabareciarzem? Albo może podróżnikiem, tworzącym programy o zagrożonych gatunkach zwierząt i roślin.

W życiu ważny jest… Mój pies Elf. Przyjaciele. Szczerość. Satysfakcja z wykonywanej pracy. I radość, którą można podarować innym.

Chciałbym zmienić… W swoim życiu nie chcę zmienić niczego. A jeśli miałbym możliwość dokonania zmiany globalnej, to poproszę o więcej empatii, zrozumienia i tolerancji u ludzi jako ogółu.

Nie znoszę… ciepłej marchewki z groszkiem. Fuj! Za to sam groszek na ciepło jest mniamuśny 😊

Inspiruje mnie dawna literatura. Z wyboru nie czytam bowiem książek współczesnych autorów piszących dla dzieci.

Moi mistrzowie to Stanisław Lem, Tove Jansson, Kornel Makuszyński i Erich Kästner. Zaś – marząc o pisaniu horrorów – zaczytuję się w powieściach i opowiadaniach Stephena Kinga. Jednak i tak horrory mi nie wychodzą, ciągle piszę książki poprawiające humor młodym Czytelnikom 😊

Książki Marcina Pałasza dostępne w Bibliotece Inspiracji: