Pan Kartezjusz gra w statki, czyli podróże do krainy matematyki

Autor: Anna Cerasoli
Ilustrator: Roberto Luciani
Wydawnictwo: Adamada
Miejsce i rok wydania: Gdańsk 2017
Liczba stron: 184
ISBN:  978-83-7420-784-3

Czy kosmici używają liczydeł? Jak zmierzyć wysokość piramidy Cheopsa za pomocą kija i cienia? Co to takiego fraktale i dlaczego łatwiej je spotkać zimą? Co wspólnego z wiatrem ma zero? Komu króliki pomogły przejść do historii matematyki?

Matematyka jest wszędzie. Nawet tam, gdzie się jej najmniej spodziewasz.
Ta książka to fascynująca wyprawa do krainy matematyki – wciąż jeszcze nieodkrytego świata liczb, figur i symboli. Dla miłośników matematyki i tych, którzy nie darzą jej sympatią.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Pan Kartezjusz gra w statki oraz Bakterie do kwadratu to książki, dzięki którym matematykę można nie tylko zrozumieć, ale wręcz… pokochać. Jak to możliwe? Otóż matematyczne fascynacje głównego bohatera (w pierwszym tomie ośmio-, w drugim dziewięcioletniego) Filipa, którego do świata liczb, figur i niezwykłych twierdzeń wprowadza dziadek – emerytowany nauczyciel, naprawdę udzielają się czytelnikom. Po pierwsze dlatego, że punkt wyjścia do matematycznych rozmów każdorazowo stanowią sytuacje z życia codziennego. Po drugie – ponieważ poszczególne rozdziały ukazują praktyczne zastosowanie poszczególnych twierdzeń, dzięki czemu nie wydają się one nikomu niepotrzebną abstrakcją. Po trzecie wreszcie – obydwie książki są tak wciągające, że mają spore szanse, by zainteresować zarówno kilku- czy nawet kilkunastoletniego ucznia, jak i jego rodzica. Publikacje Anny Cerasoli stanowią zatem znakomity pretekst do wspólnej lektury. A w przyszłości – kto wie? –  może także do dyskusji matematycznych przy rodzinnym obiedzie?

Karolina Mucha

(fragment artykułu Można ją zrozumieć. I polubić! 7 matematycznych publikacji dla uczniów, opublikowanego w portalu Smart Start)

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Pan Kartezjusz gra w statki, czyli podróże do krainy matematyki”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.