Baśnie polskie. Pierścień orlicy

Autor: Liliana Bardijewska
Ilustrator: Ola Makowska
Wydawnictwo: Jedność
Miejsce i rok wydania: Kielce 2013
Liczba stron: 36
ISBN: 978-83-7660-878-5

Opis

Baśń spełniająca

Działo się to dawno temu – w czasach, kiedy polskie ziemie najeżdżały tatarskie ordy. W jednej z mazurskich wiosek, nad jeziorem Śniardwy mieszkał Mikołaj. Nie był wprawdzie ani księciem, ani nawet rycerzem, ale jego złote i szlachetne serce ze wszech miar godne jest upamiętnienia.

Mikołaj pomagał każdemu, kto znalazł się w potrzebie. Matce, sąsiadom, pszczołom… W dodatku czynił to zupełnie bezinteresownie, a nawet… z prawdziwą radością! Pewnego dnia został sowicie nagrodzony – od orlicy otrzymał pierścień spełniający życzenia.

Jakże to dobrze znany motyw! Czyżby pierścień ten był odpowiednikiem legendarnej lampy Aladyna oraz słynnej złotej rybki? Trzy marzenia, które mogą się ziścić w ciągu jednej chwili – któż nie wykorzystałby takiej szansy?

Oczywiście i młody Mikołaj jej nie zaprzepaścił. Tyle, że żadnego z trzech życzeń nie przeznaczył dla celów, które dodałyby mu sławy, bogactwa, prestiżu. A mimo to, gdy kończy się baśń, jest człowiekiem spełnionym i szczęśliwym. Co więcej: dzieli to szczęście z innymi.

Piękne przesłanie, prawda? Czyż nie chcielibyśmy, by otaczali nas właśnie tacy ludzie – dobrzy, odważni, bezinteresowni, pracowici, wrażliwi na potrzeby innych, szczęśliwi?

Chociażby dla tego warto sięgnąć po kolejny tom serii Baśnie polskie, zwłaszcza, jeśli szukamy dla swych pociech wartościowych lektur. Pierścień orlicy to legenda związana z mazurskimi Mikołajkami, którą z pewnością powinniśmy przekazywać kolejnym pokoleniom.

Książeczka została wydana w sposób przyjazny najmłodszym czytelnikom. Kwadratowa, barwna okładka z łatwością przykuje ich uwagę. Wnętrze też nie przyniesie rozczarowania: prosty tekst Liliany Bardijewskiej brzmi zrozumiale i ciekawie, a dołączona do publikacji płyta ze słuchowiskiem znakomicie sprawdzi się podczas podróży czy wieczornego usypiania (także ze względu na łagodny, pozytywny wydźwięk legendy). Wartość książki dodatkowo podnoszą zajmujące całe strony baśniowe ilustracje Oli Makowskiej, z których każda stanowi oddzielną, wiele mówiącą scenę. Rozmazane, nieostre kontury niektórych postaci i obiektów nasuwają na myśl senną rzeczywistość – tym szybciej przenoszą więc do krainy marzeń i bajek.

Po co współczesnym dzieciom opowiadać takie stare historie – rozgrywające się w dawno minionej rzeczywistości, pozbawionej nowoczesnych cudów techniki i szybkich zwrotów akcji? Chociażby po to, by pierścień orlicy spełnił też nasze życzenie – o pełnym dobra i życzliwości świecie.

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Baśnie polskie. Pierścień orlicy”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.