Ryba o imieniu Fabian

Autor: Ellen Karlsson
Ilustrator: Eva Lindström
Tłumacz: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo: 
Zakamarki
Miejsce i rok wydania: 
Poznań 2019
Liczba stron: 
152
ISBN: 
978-83-7776-194-6

Po wakacjach Selma zmienia klasę. Czy w 2b znajdzie bratnią duszę? Niestety pierwsze dni w szkole nie wróżą nic dobrego. Poza tym Selma bardzo tęskni za swoją przyjaciółką Sznurówką poznaną latem na wyspie. Dobrze chociaż, że ptak, który dziobał ją w serce, przeniósł się do doniczki i jest o wiele milszy.

Któregoś dnia Selma poznaje Fabiana. Jak to możliwe, że dotąd nie zwróciła na niego uwagi?

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Druga część książki o Selmie – sympatycznej dziewczynce, która niezbyt łatwo nawiązuje kontakty społeczne. Ten tom rozpoczyna się w momencie, gdy na początku roku szkolnego bohaterka zmienia klasę. Czy w 2b łatwiej będzie znaleźć kolegów? Selma bardzo tęskni za Sznurówką – ukochaną przyjaciółką, którą poznała podczas wakacji. Jednak nie mogą się za często spotykać, tymczasem w nowej klasie nie bardzo widzi kandydatów do zadzierzgnięcia jakiś bliższych więzi. Selma ma poczucie, że jest inna, nie pasuje, nigdy nie wie, jak się zachować – i to bardzo przeszkadza jej w dostosowaniu się do reszty.
Co prawda ptak (wewnętrzny krytyk), który w pierwszym tomie pt. Sznurówka, ptak i ja mieszkał we wnętrzu bohaterki i przekonywał, że nie uda jej się nawiązać przyjaźni, przebywa już na zewnątrz i nie towarzyszy ciągle Selmie, jednak dziewczynka nieustannie ma wątpliwości.
Pewnego dnia, podczas zleconej przez nauczyciela pracy w grupach, poznaje bliżej Fabiana i szybko okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego.

Książka może być świetnym wspomożeniem i dla dzieci, które wchodzą do nowej grupy rówieśniczej, jak i dla tych, które mają problemy z nawiązywaniem kontaktów, przełamywaniem własnej nieśmiałości. Uświadamia młodym czytelnikom, że nawet jeśli czują się inni – to nie znaczy, że są gorsi, a uważne przyglądanie się ludziom daje szansę na znalezienie prawdziwej bratniej duszy.

Hanna Pietrzak-Trzcińska

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Ryba o imieniu Fabian”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Może spodoba się również…