Skąd, dokąd, dlaczego? Ważne pytania o sens życia. Dzieci pytają – naukowcy odpowiadają

Autor: Albert Biesinger, Helga Kohler-Spiegel
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Miejsce i rok wydania: Poznań 2012
Liczba stron: 132
ISBN: 978-83-7516-427-5

Opis

Byle było jaskrawo, krótko i śmiesznie! Do tego nowocześnie – ruchome obrazki, technologia 3D to niezbędne elementy. Bez wątpienia dostarczająca bezrefleksyjnej rozrywki komercja staje się dziś dominującym elementem kultury, dla niektórych (zwłaszcza tych najmłodszych) jedynym znanym. A choć uproszczone i kolorowe przedstawienie rzeczywistości z pewnością bawi, uprzyjemnia czas, niekiedy nawet edukuje, warto postawić jednak pytanie: czy wystarcza? Czy to wszystko, co powinniśmy przekazać kolejnemu pokoleniu?

Są tacy, którzy pragną czegoś więcej. Nie zabierając dzieciom tego, co przyjemne i łatwe, zwracają ich uwagę na rzeczy i problemy nieco mniej jednoznaczne, nie przynoszące natychmiastowych korzyści, wymagające sporego wysiłku intelektualnego – i pozostawiają możliwość wyboru. Taką postawę prezentują między innymi autorzy publikacji, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Święty Wojciech. Skąd, dokąd, dlaczego? to zbiór ważkich pytań, stanowiących przedmiot rozważań kilkunastu niemieckich naukowców, głównie teologów i pedagogów religii. Niekiedy dotyczą one typowo dziecięcych wątpliwości (np. czy mój kot pójdzie do nieba?), w większości jednak poruszają kwestie na tyle trudne i drażliwe, że często skutecznie podkopujące wiarę dorosłych chrześcijan (dlaczego chorujemy? Czemu złym ludziom wiedzie się tak dobrze?).

Skoro jednak mierzenie się z tymi problemami niesie ryzyko tak poważnych konsekwencji, czy warto o nich debatować z dziećmi? To zależy – czy dążymy do zaszczepienia w nich wiary bezrefleksyjnej, opartej na ślepym (i do pewnego stopnia przymusowym) kultywowaniu tradycyjnych zachowań, czy też pragniemy zaprosić je na drogę trudną i wyboistą, ale pozwalającą na coraz głębsze poznawania otaczającego świata i siebie samego.

Właśnie ta druga postawa, pełna szacunku i zaufania do najmłodszych, przebija z wszystkich tekstów zebranych w Skąd, dokąd, dlaczego?. Pewnie dlatego autorzy publikacji w swych krótkich, opartych na przejrzystej strukturze wypowiedziach, nie dążą do udzielania pełnych i wyczerpujących odpowiedzi, lecz starają się raczej uwrażliwić i zaciekawić małego czytelnika, zachęcić go do pogłębionej refleksji nad problemami znanymi z domu (dlaczego się kłócimy? Czy można tego uniknąć?), ze szkoły (dlaczego mamy tak różne talenty? ), zaczerpniętymi z lekcji religii (dlaczego niektórzy ludzie nie wierzą w Boga? ), albo wypływającymi z wnętrza każdego człowieka (jaki jest sens życia? ). Zamieszczone w książce rozważania mają zachęcić dzieci do otwartości i – wbrew wielu współczesnym trendom – samodzielnego myślenia, by wciąż zastanawiały się, rozważały rozmaite racje, wyszukiwały i sprawdzały dowody oraz – przede wszystkim – zadawały wciąż nowe pytania.

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Skąd, dokąd, dlaczego? Ważne pytania o sens życia. Dzieci pytają – naukowcy odpowiadają”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.