Wstydu za grosz!

Autor: Zuzanna Orlińska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2020
Liczba stron: 288
ISBN:  978-83-10-13541-4

II Nagroda w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.
W jaki sposób przetrwać wśród tygrysów, gdy się jest zębiełkiem białawym? Czy w świecie replikantów potrzebni są romantyczni wieszcze? I co zrobić, by przekonać ludzi, że młodość nie zależy od metryki urodzenia? Jeśli szukasz odpowiedzi na podobne pytania, przeczytaj “Wstydu za grosz!”. Wciśnij czwórkę, jeżeli wolisz otrzymać darmowy jajowar…
Pełna humoru i mądrości powieść Zuzanny Orlińskiej to historia dwóch niezwykłych kobiet, które – każda na swój sposób – próbują walczyć z presją społeczną. Nastoletnia Julianka bardzo się różni od koleżanek z klasy i jest przekonana, że ma więcej z zębiełka niż ze zmysłowej tygrysicy. Z kolei jej przebojowa babcia Delfina to reżyserka, która czuje, że zaczyna być dyskryminowana ze względu na wiek. Z braku lepszych propozycji Delfina postanawia poprowadzić warsztaty teatralne dla koła seniorów w gminnym domu kultury. Gdy zapada decyzja o wystawieniu sztuki, starsza pani nie ma wątpliwości, że muszą to być Dziady… a może po prostu Dziadki?
(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Ośmieszenie. Przy całej klasie. Takie, po którym już nigdy nie chce się wracać do szkoły. A w głowie dudni wcale nieretoryczne pytanie: czy można umrzeć ze wstydu?

Odrzucenie. Widmo niezapłaconych rachunków. Dyskryminacja ze względu na… wiek.

Poczucie niedopasowania. Intelektualnego, majątkowego, osobowościowego.

Poszukiwanie drogi do sukcesu. Nieustanne słuchanie rad trenerów, specjalistów.

„Zakochanie” służące tylko jednemu celowi.

Pozorne, powierzchowne piękno Anioła.

To zaledwie kilka spośród wielu wątków, splatających się w najnowszej powieści Zuzanny Orlińskiej. Jest ich tak dużo, bo pojawiający się tu bohaterowie zostali znakomicie wykreowani – to postacie charakterystyczne, niepowtarzalne, o niepapierowych osobowościach. Dlatego ich życiorysy, a co za tymi idzie również problemy, są złożone i skomplikowane. Na szczęście to wcale nie oznacza – przygnębiające. Lekkość, dowcip i swada, z jaką prowadzona jest narracja, liczne dialogi, dobrze skomponowana (choć wielowątkowa) akcja sprawiają, że powieść czyta się z przyjemnością i – nierzadko – z uśmiechem.

Równocześnie powieść Orlińskiej nie należy do książek, o których zapomina się tuż po zamknięciu. Opisane problemy inspirują do przemyśleń. Co więcej, refleksje te mogą pełnić rolę prewencyjną, bo przeżycia bohaterów (zwłaszcza Julianny) wydają się bliskie doświadczeniu wielu czytelników. Pomagają też odkryć, jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa… wstyd. I nie zawsze jest to funkcja negatywna! Bywa, że poczucie wstydu chroni przed podjęciem decyzji, których przyszłoby nam długo żałować.

Krótko mówiąc, Wstydu za grosz! to kolejna dobra i godna polecenia książka Zuzanny Orlińskiej. Warto przeczytać – nawet, jeśli nie jest się już nastolatką 😉

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wstydu za grosz!”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.