Horror! czyli skąd się biorą dzieci

Autor: Grzegorz Kasdepke
Ilustrator: Marcin Piwowarski
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: 2010
Liczba stron: 64
ISBN: 978-83-10-12056-4

Pani Miłka połknęła dziecko! I wcale się z tym nie kryje! Na przedszkolaki pada blady strach. Kto będzie następny? Rezolutny Bodzio, Rozalka czy też Grześ? Na wszelki wypadek najlepiej ukryć się w toalecie… albo w szatni… albo w gabinecie pani dyrektor… A jeśli ona jest w zmowie z panią Miłką? Trzeba natychmiast zadzwonić na policję! Przedszkolaki przeżyją prawdziwy horror, zanim odkryją, skąd się biorą dzieci…

“Z satysfakcją przeczytałam tę książkę. Jest napisana sprawnie i dowcipnie. Problem narodzin omawia rzeczowo, prosto i zrozumiale. Bez nadmiaru informacji, ale też bez rumieńców zawstydzenia. Za to z wdziękiem i dużą dozą ciepła.
Tytułowy horror rozgrywa się w dziecięcej wyobraźni, za pożywkę mając wyrywkowe informacje, zastępujące rzetelną wiedzę. Myślę, że książka niesie ważne przesłanie i dla małych, i dla dużych czytelników. Nie tylko odnośnie do problemu narodzin, lecz także dziecięcych lęków. Gorąco polecam wszystkim rodzicom”.

Dagna Ślepowrońska, psycholog

z materiałów wydawnictwa

Opis

Mamusiu, a skąd się biorą dzieci?

 

Najpierw długo milczą. Może trochę gaworzą, wydają jakieś onomatopeiczne odgłosy, ale na pierwsze słowa (nie mówiąc już o zdaniach!) trzeba długo – przynajmniej tak się wydaje wszystkim dorosłym wkoło – czekać.

Za to kiedy już zaczną!… Bywa, że z utęsknieniem wspomina się czasy, gdy były miłymi raczkująco – gaworzącymi maluchami. Bo przecież każda mama i każdy tata ma na głowie tysiąc spraw, mnóstwo obowiązków, dylematów, problemów niecierpiących zwłoki. A tu nagle pojawiają się kwestie, nad którymi żaden poważny człowiek zwykle się nie zastanawia, pytania, na które trzeba koniecznie znaleźć odpowiedź, by nie stracić autorytetu. Dlaczego mamy dwie dziurki w nosie? Dlaczego niebo jest niebieskie? Dlaczego głowa jest na górze, a nogi na dole? Dlaczego woda w kranie leci do góry? Dlaczego tramwaj jest dzisiaj smutny?

Ale to wszystko jeszcze nic. Bo jest pytanie, którego niemal wszyscy rodzice boją się jak ognia, przy którym te powyższe można uznać jedynie za rozgrzewkę. Wiadomo, że przyjdzie taki dzień, gdy ono się pojawi, że tego problemu nie da się uniknąć. Niestety, ten dzień zawsze przychodzi za wcześnie i gdy w końcu pada to odwieczne i przerażające: „mamusiu, a skąd się biorą dzieci?”, powtarzana jest nieśmiertelna kapuściano – bociania argumentacja.

Dla tych, którzy chcą być na ten dzień przygotowani, „Nasza Księgarnia” przygotowała publikację Horror! czyli skąd się biorą dzieci. Pięknie wydana, z niezwykle ekspresyjnymi i wymownymi ilustracjami Marcina Piwowarskiego, przedstawia historię przedszkolaków karmionych półprawdami lub po prostu mitami, dotyczącymi pochodzenia i narodzin dzieci. Dorośli, obawiający się zetknięcia swoich pociech z rzeczywistością, zafundowali im tytułowy horror. Bo czy ktoś z nas naprawdę chciałby zostać znaleziony w kapuście? Albo wyobrażać sobie, że skoro dzieci znajdują się w brzuchu swoich mam, to zapewne zostały połknięte? Grzegorz Kasdepke w swojej barwnej opowieści udowadnia, że prawda – zaprezentowana w rzetelny sposób – może się okazać o wiele łatwiejsza do zniesienia od drobnych kłamstewek i wyrywkowych informacji, uzupełnianych dziecięcą wyobraźnią.

Pozycja godna polecenia, zwłaszcza rodzicom, którzy chcą pozostać dla swoich dzieci (nawet gdy przestaną one być maluszkami) wiarygodnym i budzącym zaufanie źródłem informacji.

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Horror! czyli skąd się biorą dzieci”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.