Wszystkie przygody Żabka i Ropucha

Autor i ilustrator: Arnold Lobel
Tłumacz: Wojciech Mann
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Miejsce i rok wydania: Kraków 2017
Liczba stron: 260
ISBN: 978-83-08-06451-1

Wszystkie przygody dwóch przyjaciół uwielbianych przez małych (i dużych!) czytelników w jednej książce – niemożliwe? A jednak! Opowieści o rezolutnym Żabku i wrażliwcu Ropuchu to nie lada gratka dla każdego młodego pożeracza książek. Każda z nich rozgrywa się w innej scenerii, wszystkie wywołują uśmiech i uczą spoglądania na świat z różnych punktów widzenia.

Żabek i Ropuch to najlepsi przyjaciele – wszystko robią razem. Kiedy Ropuch podziwia ogród Żabka, Żabek uczy go, jak powinno się sadzić kwiaty. Kiedy Ropuch piecze pyszne ciasteczka, Żabek pomaga mu je zjeść. Kiedy Żabek i Ropuch bardzo się boją, razem stają się odważni.

Zebrane historie urzekają prostotą i uczą empatii wobec innych. Dzieci będą czytać i oglądać tę książkę z wypiekami, poznając historie jedna po drugiej, albo wszystkie jednym tchem.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Jak opisać przygody Żabka i Ropucha? Czy recenzenckim zwyczajem poddać je szczegółowej analizie, wymieniając ich poszczególne walory? By obowiązkom stało się zadość – proszę bardzo: sympatyczni i charakterystyczni bohaterowie, krótkie, proste zdania, bardzo duża czcionka i spora ilość ilustracji zachęcają do wspólnej lektury nawet bardzo małych czytelników.

Ale tak po prawdzie – nie wiem, w czym dokładnie tkwi ich siła. Wydawca pisze, że w ciągu dwóch lat od ukazania się pierwszego tomu na naszym rynku polscy czytelnicy pokochali dwóch zielonych przyjaciół. To oczywiście hasło reklamowe, ale w tym wypadku wyjątkowo… wiarygodne. Może dlatego, że wielu z nas tęskni za piękną, szlachetną, szczerą przyjaźń? Może urzeka nas zupełnie bezpretensjonalne, nie przygniecione ciężarem racjonalizmu i logiki pojmowanie świata? Może lektura opowiastek Lobela skłania do refleksyjności i poszukiwania w nich drugiego dna, albo – wręcz przeciwnie: bycia tylko tu i teraz?

Prywatnie: my także poddałyśmy się urokowi Żabka i Ropucha – i to od pierwszego opowiadania. Od tego czasu wykorzystujemy każdą nadarzającą się okazję do wspólnej lektury, wciąż odnajdując w niej wielką radość (ja: poczytamy Żabka i Ropucha? Emilka: Żabka i Ropucha?! Tak! Hurra!!!). Dlatego doceniamy kolekcjonerskie wydanie Wszystkich przygód – dzięki niemu mamy aż 20 opowiadań w jednym tomie.

Karolina Mucha

(recenzja stanowi fragment tekstu Klasyka nie tylko na święta)

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wszystkie przygody Żabka i Ropucha”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.