Czarno – białe

Czarno – białe


Pewna biała rodzina mieszkała w białym domu, w białym mieście i bardzo bała się wszystkiego, co czarne – tak samo zresztą, jak wszyscy mieszkańcy miasteczka. I chociaż nigdy nic czarnego nie poznali – to przecież musi to być straszne, skoro od małego o tym słyszeli?

Aż pewnego dnia rodzinie przytrafiło się coś niezwykłego. Pod drzwiami ich domu czekał czarny kot… Członkowie rodziny wpadli w przerażenie.

Jednak zwierzak – tajemnym kocim sposobem – jakoś ich do siebie przekonał. Nie tylko do siebie, ale i do innych czarnych rzeczy.

Tyle. Króciutka historyjka, a przecież daje tyle do myślenia! Staje się świetnym pretekstem do rozmowy z dzieckiem. Czy chodzi tylko o uprzedzenia można powiedzieć “rasowe”, czy o każdą inność, jaka nas przeraża? Jak często boimy się Nieznanego opierając się na jakiś stereotypach czy zasłyszanych opiniach,  w ogóle nie próbując poznać, zrozumieć, docenić? Życie wśród takich samych ludzi z pewnością jest komfortowe, ale czy nie warto wpuścić do swojego świata trochę kolorów? 

 

Przeprowadzenie tych rozmów mogą ułatwić ćwiczenia w języku polskim i ukraińskim. Na okładce umieszczono kody QR, dzięki którym można ściągnąć pliki z nimi w dwu językach.

Warto zwrócić też uwagę na szatę graficzną – tak świetnie wpisującą się w tematykę, podkreślającą ją. Przez prawie całą książkę utrzymane w stałej monochromatycznej kolorystyce rysunki w końcu “łapią” barwę – bo cóż w życiu bywa czarno-białe?

 

Może zainteresują Cię również:

Wszystkie kolory świata

Czterdziestu twórców i twórczyń powołało do życia pięknie zilustrowane opowieści, których tematem przewodnim jest tolerancja. “Ta książka wzięła się z odruchu solidarności z dzieciakami, które znają smak szykan i wykluczenia z powodu swojej inności”. O tym, że różnorodność jest dobra i powinniśmy docenić bogactwo, jakie nam daje, pisarze mówią w różny sposób. Znajdziemy tutaj opowiadaniaWięcej oWszystkie kolory świata[…]

0 komentarzy

Inne Sylwestry

Czemu rok kończy się akurat 31. grudnia? Dlaczego tak uroczyście świętujemy jego zakończenie? Po co puszcza się sztuczne ognie? Czemu dorośli wznoszą toast szampanem?

0 komentarzy

Dla tych, którzy chcą dostrzec więcej

Niewidomy. Niepełnosprawny. Potrzebujący pomocy. Kaleka. Czy taki właśnie jest Kamil? Dla wielu – tak. Zwłaszcza, jeśli dostrzegają tylko jego wyglądające nietypowo oczy. I nie potrafią (nie chcą? Nie mają czasu?) spojrzeć ponad oczywisty stereotyp.

Jeden komentarz

Czy masz odwagę tam popłynąć?

Wiadomo – inny nie znaczy gorszy. Łatwo powiedzieć. Ale jeśli ten inny bywa agresywny? Jeżeli wygląda inaczej? Mówi zupełnie niezrozumiałym językiem? Do tego wciąż się poci i niezbyt ładnie pachnie? Czy dopuścimy go do swojego świata? Być może nawet tak. Jeśli jako gość spróbuje nauczyć się choć kilku rządzących u nas reguł. Jeżeli to myWięcej oCzy masz odwagę tam popłynąć?[…]

6 komentarzy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.