Kto chce być dorosły?

Kto chce być dorosły?


Odrób zadanie.

Posprzątaj pokój.

Bądź grzeczny.

Ubierz się szybko! To nie czas na zabawę.

Kładź się! Już późno.

Słysząc ciągłe nakazy Ola, bohaterka książki Tata Oli nie chce już być dorosły, stwierdza:

Jenyy. To okropnie być dzieckiem!

Czy ma rację?

 

Wspólna lektura dowcipnej i obrazowej opowieści  Thomasa Brunstroma to znakomity wstęp do dyskusji. Co muszą robić dzieci? Czego im nie wolno? Jakie są codzienne obowiązki rodziców?

Kto ma lepiej?

Historia zamiany ról Oli i jej Taty skłoniła uczestniczki spotkania do przyznania, że dorosłe życie nie składa się tylko z licznych przywilejów. Więc chociaż tacie nikt nie karze wcześnie kłaść się spać, a mamie pisać szlaczków, jednak – co jednogłośnie przyznały dziewczynki – dobrze być dzieckiem.

fot. Joanna Brytan

Docenienie dzieciństwa nie wyklucza oczywiście oddawania się marzeniom. A tych każda z dziewczynek ma sporo. W dodatku zainteresowania są bardzo różne. Miło było siedzieć przy jednym stole z przyszłą primabaleriną, krawcową, ilustratorką książek dla dzieci czy archeolożką.

fot. Joanna Brytan

Uzupełnieniem ciekawych rozmów były zabawy z sylabami. Dziewczynki w grupach składały z nich wyrazy, a następnie definiowały lub poznawały znaczenie nazw zawodów. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać dorosłym, dla siedmiolatka wcale nie musi być oczywiste, czym zajmuje się sadownik, fizyk albo historyk.

fot. Joanna Brytan
fot. Joanna Brytan

Później nadszedł czas na zabawę w ilustratorki. Dziewczynki malowały przedstawicieli wybranych zawodów, tworząc  karty do gry memory. Każda okazja jest dobra, by trenować pamięć!

Na koniec zadanie domowe – należy (w formie rysunkowej lub pisemnej) dokończyć zdanie:

fot. Joanna Brytan

Zajęcia stanowiły piąte spotkanie z cyklu “Podróże z książką”, realizowanego w ramach Myślenickiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży. Odbyły się 26.02.2020 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach.

Sylaby oraz wzory do kart memory pochodziły ze strony Superkid.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.