Nauka i zabawa z figurkami LEGO®

Nauka i zabawa z figurkami LEGO®


Czy można przekazywać młodym czytelnikom informacje za pomocą figurek i klocków lego? Przedstawić najważniejsze fakty z przyrody, kosmosu, techniki, historii świata, pokazać znane postaci, odkrycia, a także wiadomości dotyczące sportu, sztuki i rozrywki? Pomysł na pierwszy rzut oka trochę może ryzykowny, ale moi synowie, od dawna fani duńskiego wynalazku wszechczasów w kategori: dzieci – kupili to od razu.

 

Problemem w przypadku tego typu wydawnictw bywa dobór treści. Bo jak zmieścić tak obszerne zagadnienia na niecałych 180 (fakt, dużych) stronach?  Z konieczności jest to wybór selektywny i tak np. pierwszy rozdział dotyczący historii omawia czasy jaskiniowców, starożytny Egipt, Grecję i Rzym, Wikingów, Chiny, Azteków i Inków oraz – zbiorowo – europejskie monarchie, a na każde zagadnienie poświęcona jest jedna, góra dwie rozkładówki.

 

 

We wszystkich rozdziałach informacje zostały zaprezentowane w sposób przypominający raczej zbiór ciekawostek dobranych pod kątem atrakcyjności dla młodego czytelnika (mój syn zachwycił się faktem, że Kaligula chciał swego konia mianować urzędnikiem państwowym) niż małą encyklopedię. Biorąc pod uwagę możliwości odbiorcy – to akurat jest zabieg udany – łatwiej zapada w pamięć interesująca, frapująca informacja, niż sucha teoria. Nie brakuje tu i jednak “twardych” danych, szczegółowych wiadomości, dat przedstawianych w postaci osi czasu.

 

 

Ale czemu by obok omówienia największych wynalazków ludzkości nie podać 10 przydatnych, ale nieco może mniej przełomowych, za to zabawnych odkryć:  jak pudełko śniadaniowe chroniące przed złodziejami czy szczoteczka z wbudowanym dozownikiem pasty? A w rozdziale dotyczącym sportu poświęcić stronę niezwykłym czempionom – czy wiecie kto zdobył rekord biegu przez płotki z płetwami na stopach lub w skakaniu do płytkiej wody?
Oczywiście bohaterami są w tej książce również figurki lego i ich, jak zawsze pełne humoru, komentarze, przedstawione w komiksowej formie. 

 

 

Co charakterystyczne dla całej wydawanej przez AMEET serii ksiąg dotyczących klocków, mamy tutaj zadania do wykonania – np. “zaprojektuj łódź wikingów, zbuduj piracki skarbiec na wyspie czy miasteczko na Dzikim Zachodzie lub skonstruuj własnego robota do badań oceanu, kosmosu i sprzątania pokoju”.

 

 

Dobór treści z pozoru może wydawać się bardziej ukierunkowany na chłopców. Jednak jestem pewna, że dziewczynki też zainteresuje ta pozycja, zwłaszcza, że pokazuje znane postaci “słabej płci”, które odegrały jakąś rolę w historii: mamy tutaj kobiety nauki, wojowniczki, przywódczynie, sportsmenki czy pięć kobiet – odkrywców najdzikszych zakątków ziemi. A czy wiedzieliście, że kobiety też bywały piratami?

Na końcu zamieszczono słownik trudnych pojęć oraz indeks.

I jeszcze kilka słów o tytule – to jest naprawdę księga wszystkiego. Jeśli dla czytelnika jakaś informacja okaże się zbyt szczegółowa – zawsze może ją opuścić, a kiedyś do niej powrócić. Gdy dany temat nie wyczerpie zainteresowania – z pewnością skłoni do poszukiwania dalszych informacji.  W ten sposób księga staje się lekturą na bardzo długi czas, a także – inspiracją do poszukiwania wiedzy.

A książka już niebawem będzie u nas do wygrania! Śledźcie uważnie informacje o naszych konkursach:

https://bibliotekainspiracji.pl/category/pora-dzialania/

 

Przeczytaj także:

 

Książka, która… przebije tablet

Ha! W wieku lat prawie trzydziestu znalazłam ją!!! Oto książka, którą wzięłabym ze sobą na bezludną wyspę. (Wprawdzie ani na taką wyspę się nie wybieram, ani nie jestem zwolennikiem sztampowych pytań w rodzaju co zabrałbyś ze sobą…. Jednak tym razem muszę przyznać, że to nieco oklepane zdanie oddaje mój stosunek do Księgi poszukiwacza przygód)  Więcej oKsiążka, która… przebije tablet[…]

7 komentarzy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.