Siedem wspaniałych opowieści

Siedem wspaniałych opowieści


Może jestem staroświecka – ale lubię opowieści z morałem. Wszak w książkach szukamy nie tylko rozrywki czy ciekawej historii, ale też – wskazówek. Klasyczne baśnie prawie zawsze zawierały jakąś mądrość, która w atrakcyjny sposób była przekazywana czytelnikowi.

Dlaczego zatem współcześni autorzy mieliby nie sięgać do tego sprawdzonego sposobu? Zwłaszcza, że można to zrobić tak jak Roksana Jędrzejewska – Wróbel w swoich Siedmiu wspaniałych – dobrać wybrane elementy z dobrze wszystkim znanych baśni, przetworzyć je w swojej (niesamowitej) wyobraźni i umieścić w obecnych realiach. A wszystko to zrobić w sposób wręcz genialny. I tak Kopciuszek jest matką będącą na usługach swych rozkapryszonych córek, a Roszpunka zamiast w szpony czarownicy dostaje się w łapy ambitnej dyrektorki przedszkola Celebrity, które ma ze swych wychowanków uczynić gwiazdy. Zapewniam, że wszystkie opowieści zostały tak sprytnie „unowocześnione”.

Autorka, tworząc te historie, wykazała się nie tylko niesamowitą wyobraźnią, świetnym poczuciem humoru, ale też umiejętnością wzruszania odbiorcy. Mamy tutaj do czynienia z mocną krytyką określonych postaw i sugestią, jak powinno wyglądać nasze zachowanie. Roksana Jędrzejewska -Wróbel jasno zasugerowała też, co w życiu jest ważne, a co pozostaje tylko nieistotnym elementem (choć niekiedy przypisujemy mu zbyt duże znaczenie).

Są takie książki, które niby przeznaczone dla młodych czytelników, tak naprawdę powinny być czytane zwłaszcza przez dorosłych. Tak jest i w tym wypadku. Chociaż opowieści koncentrują się na problemach bliskich dzieciom (rozwód rodziców, prześladowania młodszych uczniów w szkole, presja pięknego wyglądu czy nadmierne podążanie za dobrami materialnymi), to także (zwłaszcza?) nam, starszym otworzą oczy na wiele kwestii. Będą świetnym materiałem do dyskusji z dzieckiem, ale też – z samym sobą. Czy nie wpadłam w pułapkę gonienia za niepotrzebnymi rzeczami, jak wilk? Czy nie nazbyt dużo uwagi przywiązuję do idealnego wyglądu (królowa Tamira)? A może chcąc „dobrze”, pozbawiam dziecko dzieciństwa (rodzice Roszpunki)? Czy też – jak państwo Żabińscy – zapominam, że kłótnie rodziców nie powinny odbijać się na dziecku?

Przejrzyjcie się w tym zwierciadle pamiętając, że na zejście ze źle obranej ścieżki w życiu prawie nigdy nie jest za późno.

Mogą Cię również zainteresować:

 

Kobiety, które warto znać

Sławy nie przyniosło im królewskie pochodzenie. Choć niektóre z nich mogą się nim poszczycić – z pewnością trudno uznać szlachetne urodzenie za wystarczający argument, by przez kilkanaście wieków wciąż o nich opowiadano.

0 komentarzy

Rwący nurt dorastania

Małe źródełko. Czyste. Niewinne. Nieskalane. Gdy kończy swój bieg, staje się częścią morza. Ogromnego. Głębokiego. Trudnego do objęcia wzrokiem. A po drodze?

0 komentarzy

Duszan – opowieść o Zmianie

„Nazywam się Duszan. Jeśli czytasz te słowa, to znaczy, że otworzyłeś Kapsułę Czasu, którą zakopaliśmy razem z moim bratem Jankiem pod kasztanem, tuż za miodowym domem mojej babci. To mój pamiętnik.” Duszan i Janek przyjeżdżają na wakacje do babci mieszkającej na wsi. Nic tutaj nie przypomina ich normalnego życia w mieście. Umiejętności tak dotąd cenneWięcej oDuszan – opowieść o Zmianie[…]

0 komentarzy

Wszyscy potrzebujemy opowieści

Jestem zdania, że mimo tak wielkiej obfitości klasycznych baśni i legend świetnie, że powstają współczesne dzieła w tych gatunkach. Takie, które pokazują walkę dobra ze złem, wędrówkę i przemianę bohatera, przenikanie się magii i życia rzeczywistego, szczęśliwe zakończenie, w którym dobrzy zostają nagrodzeni, a źli ukarani. Gdzie reguły są jasne i czytelne, a sympatia czytelnikaWięcej oWszyscy potrzebujemy opowieści[…]

0 komentarzy

Czy warto być praktycznym, czyli mały poradnik głaskania kota

Dorośli mają swoje poradniki z dziedziny “jak żyć”. Ten temat nie mógł ominąć literatury dziecięcej. I chociaż nie przyjmuje takiej samej formy przekazu, świetnie (a może nawet niejednokrotnie lepiej, bo prościej niż w przypadku publikacji dla dorosłych) pokazuje, co w życiu jest ważne i jak radzić sobie z codziennością. O tym mówi książka Roksany JędrzejewskiejWięcej oCzy warto być praktycznym, czyli mały poradnik głaskania kota[…]

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.