Taki Tata! Pięć książek na Dzień Ojca
Przygotowując ten tekst z radością stwierdziłyśmy, że jest całe mnóstwo świetnych książek, które pokazują postać Taty – w różny sposób, czasem wzruszająco, czasem humorystycznie. Ale najważniejsze jest jedno – podkreślają, jak wielką rolę w życiu dziecka może on odgrywać. Dokonałyśmy wyboru pięciu książek, które szczególnie polecamy na to święto.
Dla mnie, Zack Bush, Gregorio de Lauretis
Pięknie zilustrowana, króciutka książka o miłości ojca do dziecka. Wspaniale pokazuje, że tatą warto być od narodzin, a nie gdy dziecko osiągnie jakiś określony wiek. Walczy z tak dobrze jeszcze u nas trzymającym się stereotypem, że w pierwszych latach dziecka najważniejsza jest mama i tylko ona odpowiednio zajmie się maluszkiem. Tata (na ilustracjach i w tekście) pokazany jest jako prawdziwy olbrzym, a przy tym przepełniony czułością i delikatnością. Nie boi się wzruszeń, codziennych monotonnych czynności, czy uznania, że zajmowanie się dzieckiem jest nudne i nierozwijające.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich przyszłych i obecnych (bo nigdy nie jest za późno na zmianę) tatusiów.(HPT)
Co powiedział mi tata, Astrid Desbordes, Pauline Martin
Ta króciutka książeczka stanowi zbiór najistotniejszych prawd życiowych, niby banalnych i oczywistych, o których niekiedy zapominamy (także my – rodzice). Można napisać cały poradnik na temat: jak dobrze żyć – można też zawrzeć esencję w kilku zdaniach. Wydaje mi się, że im wcześniej zaczniemy przekazywać dzieciom te dewizy, tym większa szansa, że dobrze je zapamiętają i będą stosować. Archibald na spacerze z tatą przygląda się ptakom na niebie i pyta o sytuacje, które mogą go spotkać w podróży zwanej życiem. Odpowiedzi ojca są proste (ich prostota wręcz “uderza” nas, dorosłych), ale na tym polega ich siła. Zdecydowanie jest to książka do wielokrotnego czytania, często połączonego z dyskusją o strachu, smutku, potknięciach, samotności, życiowych przeszkodach. (HPT)
Po prostu Tata, Renata Piątkowska
Mistrzyni chwytania za serce podczas lektury, po rewelacyjnej książce “Po prostu mama”, tym razem bierze na warsztat ojców. I pokazuje tych zwykłych-niezwykłych, kiedy robią wszystko dla swoich dzieci, wykazują się prawdziwą odwagą, spełniają złożone obietnice, poświęcają się, by ich dzieci miały lepsze życie, czy też po prostu zajmują się swoimi potomkami nie twierdząc, że jest to “babskie” zadanie. (HPT)
Czemu tata siedzi w garnku?, Paweł Beręsewicz
W tej książce “tatów” jest dwóch. Jeden to ten, którego dotyczą opowieści snute podczas przeglądania rodzinnego albumu. Drugi – to ten opowiadający, ze swadą i humorem puszczający wodze dziadkowej już fantazji.
Świetny pomysł (by wnuk z pomocą dziadka poznawał dzieciństwo taty) doczekał się znakomitej realizacji w postaci dynamicznych dialogów, okraszonych humorem słownym i sytuacyjnym, a nade wszystko – ciepłem, serdecznością i uważnością na dziecięcy punkt widzenia. To kolejna znakomita publikacja twórcy Ciumków i “Pocztu psujów polskich” – książek, które najczęściej polecam do wspólnej ojcowsko-synowskiej lektury. (KM)
Tato, a dlaczego? 50 prostych odpowiedzi na piekielnie trudne pytania, Wojciech Mikołuszko
Co by się stało, gdyby połamał się język? Po co są komary? Dlaczego miód jest zdrowy? Po co musimy pić? Skąd się biorą zmarszczki?
Wiek dzieciństwa to wiek miliona pytań (przynajmniej dopóki dziecko nie zostanie przyklejone do ekranu, który bombarduje go tysiącem bodźców, często blokujących naturalną ciekawość). Jak wspaniale byłoby umieć na nie wszystkie (a przynajmniej większość) odpowiadać! Najlepiej w sposób ciekawy, zabawny, ale przede wszystkim – rzetelny i zrozumiały. Szukającym wsparcia z pomocą przychodzi Wojciech Mikołuszko, dziennikarz naukowy, tata Idy i Kacpra, dzieci ciekawskich i żądnych wiedzy o świecie.
To jedna z tych lektur, które przypominają, że “jeden ojciec znaczy więcej niż stu nauczycieli”. (KM)
Może zainteresują Cię również:
Kto ma lepiej?
Książka objęta naszym patronatem! Ola, musisz się wykąpać, bez dyskusji. I masz być w łóżku o dwudziestej. Tak się robi, kiedy się jest dzieckiem. Tak po prostu jest – odpowiada tata. Jenyy. To okropnie być dzieckiem! Ale czy łatwiej być dorosłym? Ola ma szansę to sprawdzić, ponieważ jej tata ochoczo przystaje na propozycję zamiany ról.Więcej oKto ma lepiej?[…]
Mój mądry tata
Chociaż od września mam już obu synów w wieku szkolnym moje oko, serce i instynkt nieodmiennie na bibliotecznych półkach, ladach księgarni i w propozycjach od wydawnictw wyłapują świetne książki dla najmłodszych. Takie, których po prostu nie sposób nie znać. Takie, które są ważne nie tylko dla maluchów, ale i ich rodziców. Takie jak CoWięcej oMój mądry tata[…]
Takiego mieć tatę! O tatusiach – najlepszych na świecie
Czy zauważyliście, że w książkach dla dzieci jednak trochę częściej pojawiają się mamusie? Może dlatego, że na ogół więcej czasu spędzają z dziećmi… Tym bardziej warto znać lektury o wspaniałych tatusiach. Wybrałam kilka, które po prostu trzeba przeczytać! Markus Majaluoma, Tato…. Na serię o tej zabawnej rodzinie składa się kilka książeczek, we wszystkich opiekęWięcej oTakiego mieć tatę! O tatusiach – najlepszych na świecie[…]
zdjęcie pixabay