W sezonie ogórkowym

W sezonie ogórkowym


Wiadomo: wakacje to czas odpoczynku. Również dla wydawców 😉 Dlatego w tych letnich, gorących miesiącach liczba książkowych premier zdecydowanie maleje. Ale i wśród stosunkowo nielicznych tytułów nie brakuje takich, na które warto czekać! Oto kilka szczególnie ciekawych publikacji.

Dla najmłodszych (0-5)

Atrakcyjną propozycję dla miłośników rymowanek i książek obrazkowych przygotowała Nasza Księgarnia: wkrótce ukaże się tom Cztery pory roku. Zawiera on wiersze Jerzego Kiersta, Barbary Lewandowskiej oraz Tadeusza Kubiaka, opisujące cykliczność zmian w przyrodzie. Temat uniwersalny (mimo obecnych anomalii pogodowych) i wdzięczny dla przedszkolaków. Zwłaszcza, że tekstowi towarzyszą liczne, ale nieprzytłaczające ilustracje Anity Paszkiewicz-Tokarczyk i Mirosława Tokarczyka.

 

Malców, którzy wolą aktywną lekturę, z pewnością ucieszy kolejna książka z ruchliwymi kropkami w roli głównej. Ponieważ zaś słynne Naciśnij mnie doczekało się sporej rzeszy fanów, prawdopodobnie także Trzy kropki mogą wzbudzić duże zainteresowanie. Zwłaszcza, że tytułowe kropki są podobno wyjątkowo niesforne i psotne. Mali czytelnicy muszą się więc nieźle postarać, by je dogonić! Jak podaje wydawca (ADAMADA): Zabawa z tą książką nigdy się nie kończy. Można ją czytać z różnych stron i za każdym razem ułożyć inną opowieść.

 

Dla trochę starszych (5+)

Obiecująco zapowiada się również kolejna publikacja tajemniczego Pana Poety, który w maju zadebiutował Kurą, co tyła na diecie. Tym razem z pomocą Wróbla, co oćwierkał sąsiadów autor zmierzy się z tematem narzekania. A ludzi wciąż niezadowolonych i krytykujących innych z pewnością nie brakuje. Zresztą, czy każdy z nas przynajmniej czasami nie dołącza do ich grona? Warto więc może zajrzeć do takiego wierszowanego zwierciadła. Kogo w nim zobaczymy? Tylko wróbla, czy także… siebie?

 

Trochę na przekór skłaniającym do leniuchowania upałom, niektórzy wydawcy szykują także publikacje dla wiecznie spragnionych wiedzy. Wydawnictwo Jedność przygotowało aż trzy takie pozycje. Quizy dla małych geniuszy to gratka dla miłośników intelektualnych wyzwań, którzy uwielbiają gimnastykę umysłu i chętnie wciągają do niej innych. Książka zawiera 80 quizów podzielonych na 3 stopnie trudności, stanowi zatem znakomity materiał do rówieśniczych rozgrywek. Prawdopodobnie ucieszy przede wszystkim rozpoczynających szkolną edukację miłośników zwierząt.

 

Dwa kolejne tytuły również wydają się interesującym źródłem wiedzy – i to nie tylko teoretycznej. Ciało człowieka. Anatomia dla początkujących oraz Układ Słoneczny. Astronomia dla początkujących prócz podstawowych informacji i ciekawostek, zawierają także papierowe modele do samodzielnego złożenia. Dzięki temu młodzi czytelnicy z łatwością zapamiętają budowę szkieletu czy Układu Słonecznego. Nie ma w końcu przyjemniejszego sposobu nauki niż zabawa!

          

 

Oczywiście wakacyjna oferta edukacyjna kierowana jest nie tylko do przyszłych lekarzy czy astronautów. Najmłodsi miłośnicy historii mogą sięgnąć po nowości Wydawnictwa Literatura – dwie krótkie legendy wydane w serii A to historia, opracowane przez uznane autorki książek dla dzieci: Podarunek królowej Jadwigi Beaty Ostrowickiej oraz Bursztynowy szlak Grażyny Bąkiewicz. Pierwsza wyjaśnia tajemniczy napis znajdujący się na kamieniu wmurowanym w kościół karmelitów w Krakowie, druga – znaczenie handlu bursztynem (np. jego wpływ na życie małego rybaka znad Bałtyku).

     

 

Dla wytrawnych czytelników (10+)

Wśród publikacji przygotowanych dla wciągniętych w czytanie wyróżniają się szczególnie dwa tytuły: Pasztety, do boju! oraz Szatan i spółka. Dalsze przygody szatana z siódmej klasy Pierwszy to francuski bestseller, Młodzieżowa Książka Roku 2015, o trzech otyłych i uznanych za najbrzydsze w szkole dziewczynach. O ich rowerowej podróży do Paryża. O działaniu i nie poddawaniu się w przedbiegach. A chyba przede wszystkim – o dorastaniu i akceptowaniu siebie.

 

Natomiast książka Szatan i spółka to odważna próba zmierzenia się z klasyką. Dlaczego odważna? Bo Konrad T. Lewandowski podjął się stworzenia kontynuacji dzieła mistrza (którym Kornel Makuszyński był bez wątpienia), wpisując je we współczesne realia. Czy przygody Adasia – gimnazjalisty rozwiązującego zagadkę złowrogiej korporacji – okażą się równie wciągające jak losy jego pradziadka – słynnego szatana z siódmej klasy? Jak próbę naśladowania Makuszyńskiego przyjmą jego wierni czytelnicy? Z przyjemnością sprawdzimy niebawem.

A Wy – na jakie lipcowe premiery czekacie szczególnie niecierpliwie?

Karolina Mucha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.