Halo! Historia komunikowania się

Autor: Liliana Fabisińska
Ilustrator: Anita Graboś
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2020
Liczba stron: 208
ISBN: 978-83-10-13219-2

Znaki dymne, tam-tamy, tajemnicze symbole wyryte w kamieniach, supełki wiązane na sznurku, a wreszcie zalakowane koperty wystrzeliwane z armaty czy wysyłane gołębiem lub… wielbłądem pocztowym.
Ludzie próbują komunikować się z innymi – będącymi w sąsiednim pomieszczeniu, na drugiej półkuli albo na innej planecie – od tysięcy lat. A historia komunikacji jest fascynująca, zabawna i pełna przypadków, dzięki którym powstały przełomowe wynalazki.
Halo? Odebrałeś naszą wiadomość bez zakłóceń? Zatem wskakuj do kapsuły czasu i ruszaj z nami w tę szaloną podróż!
(z materiałów wydawnictwa)

Opis

O 8 na rynku
ok
🙂
Pokolenie przyzwyczajone do błyskawicznych i dalekosiężnych możliwości komunikowania się, ma raczej nikłe pojęcie o bogatej historii ludzkiego porozumiewania się. Tymczasem Liliana Fabisińska pokazuje, jak różnorodne, zaskakujące i pomysłowe były formy kontaktów międzyludzkich przed nastaniem ery Internetu.

Książka nie wpisuje się w obecny (dość popularny) trend publikacji popularnonaukowych – ilustracje, ilustracje, ilustracje, gdzieniegdzie “ozdobione” krótkim tekstem. W Historii komunikowania się obrazków nie brakuje, ale to tekst pełni rolę dominującą. Na szczęście! Bo Liliana Fabisińska posługuje się nim bardzo zręcznie. Dzięki temu przedstawia uporządkowane chronologicznie fakty jak fascynujące ciekawostki, strona po stronie zdumiewając czytelników. Narodziny ludzkiej mowy, rozmaite próby tworzenia pisma, język migowy, harcerskie szyfry, pierwszy listonosz, pocztowe gołębie i wielbłądy (w Australii!), język kwiatów, kapsuły czasu – to zaledwie kilka z poruszanych wątków. Szkoda trochę, że opowieść nie dociera do czasów współczesnych, nie wpisuje w całość historii komunikacji internetowej . Może autorka uznała, że o tej ostatniej młodzi ludzie wiedzą wystarczająco dużo?

Warto jednak, by odkryli, że sms czy mms to nie jedyne formy przekazywania komunikatów, a poza mediami społecznościowymi istnieją również inne sposoby porozumiewania się na odległość.

Karolina Mucha

Fragment wpisu Na Dzień Dziecka – dla ciut starszych

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Halo! Historia komunikowania się”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.