Opis
Nie taki pająk straszny
Aaaa! Pająk!!!
Większość z nas reaguje podobnie. Delikatnie mówiąc – głośno. Gdy natrafiamy na małe, ośmionożne stworzenie snujące swą misterną pajęczynę lub zsuwające się z sufitu tuż przed nami, raczej nie tryskamy radością. Wręcz przeciwnie: rzucamy pełne obrzydzenia, ale i przestraszone spojrzenie, po czym atakujemy lub… wzywamy pomocy.
Co ciekawe, ten irracjonalny – przynajmniej w naszych warunkach geograficznych – lęk przed istotami często stukrotnie od nas mniejszymi, nie jest cechą wrodzoną. Dopóki nie przekażemy go dzieciom (obserwującym i naśladującym każdą naszą reakcję), większość malców ujrzawszy pająka, muchę, mrówkę czy osę wydaje się raczej zafascynowana niż przestraszona. Więc może w tym przypadku to więksi od mniejszych powinni się uczyć?
Prawdę tę dostrzegli autorzy drugiej książki z serii Opowiem ci, mamo. Po mrówkach przyszła pora właśnie na pająki. Narysował je Daniel de Latour, a krótkimi, dwuwersowymi rymowankami opatrzył Marcin Brykczyński. Dzięki nim mali i duzi czytelnicy mogą z bliska przyjrzeć się nie tylko Kleofasowi Pająkowi, synowi Egona i Esmeraldy czy walecznemu pająkowi krzyżakowi, ale również ich sąsiadom – zapracowanym mrówkom rudnicom, muzykalnym komarom, wszędobylskim muchom, wytrwałemu żukowi gnojarzowi, zaczytanemu molowi książkowymi czy zabawnej rodzinie jelonka rogacza. W tę fascynującą podróż zaprasza wspomniany Kleofas, który pożegnawszy się z najbliższymi wyrusza z rodzimej łąki do ludzkiego domu, by tam spotkać… swą przyszłą żonę. Jednak nim dotrze do celu minie wiele ciekawych miejsc – jak mrowisko, w którym odbywa się właśnie aerobik, stawik pełen małych komarów, rury kanalizacyjne… To jeszcze nie wszystko: wcześniej bowiem zrobi sobie pamiątkowe zdjęcie z mieszkańcami łąki i posłucha zorganizowanego przez trzmiela koncertu.
Karolina Mucha
Kasia –
“Pająki! Pająki! Pająki!”
Takie okrzyki radości wydaje mój dwulatek, gdy tylko sięgam po książkę pt. “Opowiem Ci mamo co robią pająki”.
Syn siada mi na kolanach i wyruszamy w inspirującą podróż. Strona po stronie przenosimy się do królestwa pająków, karaluchów, mrówek i innych sympatycznych żyjątek. Dzięki książce możemy poznać magiczny świat kwiecistej łąki nie wychodząc nawet z domu.
Już na pierwszej stronie poznajemy głównego bohatera – dzielnego pająka, który żegnając się z rodzicami wyrusza w podróż pełną przygód. Kto wie kogo napotka na swojej drodze. Może pszczółki poczęstują go nektarem? Może pogra z karaluchami w karty? Albo zakocha się do szaleństwa w jakiejś miłej pajęczycy i razem z nią uplecie pajęczynę w kształcie serca? Fantastyczna historia, która bawi, ciekawi i uczy. Dzięki niej dziecko poczuje sympatię do małych robaczków, a jeśli do tej pory panicznie się ich obawiało, po lekturze z pewnością przestanie. Książka w inspiruje do zdobywania wiedzy o tym, jak żyją, gdzie mieszkają i czym żywią się te maleńkie stworzonka.
Duże, kartonowe karty sprawiają, że lektura jest miła w odbiorze i całkowicie pochłania uwagę dziecka. Dzięki zaokrąglonym rogom pozycja jest bezpieczna i dziecko może przeglądać ją bez najmniejszego ryzyka. Poza obrazkowymi historyjkami znajdziemy w niej również labirynt pełen przygód oraz ćwiczące spostrzegawczość malucha zadanie. Niezwykle wartościowa pozycja dla wszystkich, którzy pragną nauczyć swoje dziecko zrozumienia dla otaczającego je świata, a zwłaszcza tego “mikroświata”.