Druga edycja za nami!

Druga edycja za nami!


Przekazuje wiedzę. Poszerza perspektywę. Dodaje odwagi do marzeń. Pomaga zrozumieć (siebie, innych, świat). Isnpiruje do działania. Uczy koncentracji. Uwrażliwia. Bawi i odstresowuje. Niesie pociechę.

Ile dobra może uczynić… książka!

I właśnie dlatego trzeba dokładać starań, by literatura – zwłaszcza dobra literatura! – jak najwcześniej stała się codziennym towarzyszem człowieka. Zachęcając najmłodszych do czytania, mamy szansę wychować empatyczne i myślące społeczeństwo. A kto nie chciałby w nim żyć?

Oczywiście proces wychowywania wymaga współpracy wielu dorosłych. Pamiętaliśmy o tym, przygotowując kolejną edycję projektu Biblio-Plecak. Projekt zakładał zaangażowanie bibliotekarzy (z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach), recenzentek i inspiratorek (z Biblioteki Inspiracji), wydawnictw (przekazujących książki dla przedszkolaków), ale przede wszystkim – nauczycieli i rodziców. W efekcie podjęcia wspólnych działań powstała spójna inicjatywa, dzięki której 262 dzieci:

  • odwiedziło bibliotekę (wiele po raz pierwszy w życiu!),
  • doświadczyło inspirującej mocy czytania (m.in. podczas zajęć i warsztatów),
  • uczestniczyło w przedszkolnych czytelniczych akcjach,
  • prowadziło swoje pierwsze dyskusje na temat książek (zwłaszcza tych z biblio-plecaków),
  • i – najważniejsze! – spędzało wspaniały czas z rodzicami (podczas wspólnego czytania).

Nic więc dziwnego, że druga edycja projektu cieszyła się dużym zainteresowaniem. I zamiast planowanych dziesięciu, w świat wyruszyło dwanaście plecaków. Każdy z nich trafił do grupy przedszkolnej z miejscowości, w której nie ma biblioteki publicznej. Trzy pojechały do Borzęty, jeden do Bęczarki, jeden na Chełm, dwa do Drogini, dwa do Harbutowic, jeden do Trzebuni i dwa do Zakliczyna.

 

Biblioteczne warsztaty stanowiły okazję do przemiłych spotkań z dziećmi, wypełnionych wspólnym czytaniem,

 

 

wykonywaniem kreatywnych prac plastycznych

 

 

 

oraz samodzielnym poznawaniem księgozbioru.

 

 

Znajdujące się w plecakach książki bawiły, urzekały, intrygowały i inspirowały dzieci. Dlatego po raz kolejny pragniemy przekazać słowa uznania i podziękowania zaangażowanym w akcję wydawnictwom:

 

 

Dzięki aktywności i pomysłowości Uczestniczek projektu, wizyta w Bibliotece okazała się zaledwie początkiem wspaniałej czytelniczej przygody. Wszystkim Paniom serdecznie dziękujemy! Szczególne słowa uznania kierujemy do Pań Marii Wilk oraz Anny Żaby z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Trzebuni oraz Pani Marzeny Kalety z Zespołu Placówek Oświatowych w Harbutowicach. Wymienione Panie przedstawiły w swoich sprawozdaniach liczne „okołoksiążkowe” działania, ilustrując je ciekawymi materiałami fotograficznymi (wybrane zdjęcia prac plastycznych poniżej).

 

O projekcie – opinie nauczycieli (fragmenty sprawozdań) 

 

Realizacja projektu w naszym przedszkolu przyczyniła się do wzbudzenia zainteresowań czytelniczych wśród przedszkolaków oraz wdrożyła dzieci do poszanowania książek. Wielu rodziców stwierdziło także, że realizacja projektu przyczyniła się do poświęcenia i znalezienia więcej czasu dla własnych dzieci oraz wzmocnienia więzi emocjonalnej między nimi. (Wychowawczynie z Przedszkola Samorządowego w Bęczarce)

 

Dzieci z grupy 6-latków z Zespołu Placówek Oświatowych w Borzęcie były zachwycone tym projektem. Pomysł, aby książki znajdowały się w plecaku dodatkowo zainteresował dzieci, które chętnie do niego zaglądały. Cały projekt zapoczątkowała bardzo ciekawa lekcja biblioteczna, którą dzieci bardzo długo wspominały. Uważam, że projekt zdecydowanie powinien być kontynuowany w kolejnych latach oraz zachęcam do wzięcia w nim udziału. (Wychowawczyni z ZPO w Borzęcie, grupa 6-latków)

 

Nasi podopieczni byli zachwyceni otrzymaną literaturą. Każdy z nich znalazł coś dla siebie. Przedszkolaki utożsamiały się z wieloma postaciami oraz ich przeżyciami, poznawanymi podczas wspólnego czytania. Książki nauczyły ich rozumieć swoje emocje, podpowiedziały, jak należy zachowywać się w różnych sytuacjach oraz odpowiedziały na wiele nurtujących dzieciaki pytań. Jesteśmy zachwyceni akcją, gdyż w cudowny sposób przybliżyła dzieci do literatury oraz utrwaliła w nich nawyk regularnego czytania książek. Największą radość sprawiały okrzyki dzieciaków, które po zakończeniu czytania, wołały: „chcemy jeszcze!” (Wychowawczyni z ZPO w Borzęcie, grupa 5-latków)

 

Zabieranie biblio-plecaka do domu sprawiało dużo radości dzieciom, a największym zainteresowaniem wśród chłopców cieszyły się książki pt. „Mądra Mysz” i „Reksio szczeniak”. Były również takie dzieci, którym wszystkie książki się bardzo podobały. (Wychowawczyni z ZPO w Borzęcie, grupa 3-,4-latków)

 

Projekt cieszył się dużym zainteresowanie, z czego jesteśmy bardzo dumni. Rodzice bardzo pozytywnie oceniali projekt Biblio-Plecak, jako ciekawy sposób na rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci, promowanie ciekawych i wartościowych książek oraz wspólnego spędzania czasu z dzieckiem. Do naszych działań promujących czytanie dzieciom włączyłyśmy również gości naszego przedszkola: przedstawicieli różnych zawodów, dziadków, babcie, dzieci np. z wolontariatu. (Wychowawczynie z Oddziału Przedszkolnego “B” przy SP w Trzebuni)

 

W przedszkolu długo rozmawialiśmy i wspominaliśmy dzień spędzony w bibliotece. Dzieci nie mogły doczekać się kiedy zabiorą plecak do domu. Wszyscy chcieli plecak wziąć jako pierwsi. Razem ustaliliśmy, ze każde dziecko z grupy poprzez losowanie będzie zabierać biblio-plecak do domu na 4 dni. Przez te 4 dni dzieci wraz z rodzicami spędzali czas czytając książeczki, opowiadając sobie przygody bohaterów a na koniec zadaniem dzieci było wybranie sobie jednej książeczki, która podobała się najbardziej i stworzenie do niej ilustracji. (Wychowawczynie z Przedszkola w Harbutowicach, grupy “Motylków” i “Smerfów”)

 

O projekcie i książkach – opinie rodziców

 

Dobre słowa motywują do podejmowania kolejnych inicjatyw. W związku ze zmieniającymi się uwarunkowaniami zewnętrznymi, w roku szkolnym 2020/2021 będą musiały one przybrać inną formę. Jaką?

Szczegóły już wkrótce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.