Co robią jeże jesienią?

Co robią jeże jesienią?


Z dużą radością przyjęłam wiadomość o ukazaniu się drugiego tomu serii Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka. Już Żółwik z oceanu przekonał mnie, że autorki przygotowały naprawdę ciekawą propozycję dla maluchów. Dopracowaną właściwie w każdym aspekcie. Cenię ją za:

Tekst. Zrozumiały, złożony przede wszystkim z krótkich, prostych zdań w czasie teraźniejszym. Jednocześnie niepozbawiony swoistego uroku. Zofia Stanecka po raz kolejny tworzy klimatyczną opowieść, przyjemną i dla małych słuchaczy, i dla dużych czytaczy.

Nad parkiem zapada zmrok. Latarnie rzucają światło na wilgotne od deszczu scieżki. Pachnie ziemią. W krzakach pod klonami coś szeleści.

Opowieść w obrazowy sposób przybliża życie małych jeży od momentu ich narodzin do chwili samodzielnego szukania miejsca na sen zimowy. Tycia uczy się jeżego świata, poznając kolejne zagrożenia, przysmaki, pory roku.

Ilustracje. Duże, przypominające swe pierwowzory postacie zwierząt, ciekawa, zdecydowana kolorystyka i wybijający się na tle mocnych kolorów biały duszek z łatwością przyciągają uwagę dzieci. Trzeba też przyznać, że Magdalenie Kozieł-Nowak udało się stworzyć niepowtarzalne obrazy, które zgłębia się z prawdziwą przyjemnością.

Poszerzenie kontekstu. Na każdej rozkładówce umieszczono ciekawostki (krótkie, konkretne i – co ważne! – obrazkowe), poszerzające wiedzę nie tylko o jeżach. Można się z nich dowiedzieć m.in. kto jeszcze śpi w dzień, a poluje w nocy; jakie inne zwierzęta mają igły; co umie robić jeż; jakie zwierzęta żyją samotnie. Oraz wielu innych fascynujących rzeczy 🙂

Wykonanie. Kartonowe strony, duży format, zaokrąglone rogi pomagają nawet bardzo małym rączkom w samodzielnym, wielokrotnym i bezpiecznym przeglądaniu książki.

Całość zdecydowanie zasługuje na uwagę. I zachęca do wspólnego spaceru po parku.

Może zainteresują Cię również:

Kocią bandą na żyrandol!

Współczesna poezja dla dzieci bywa mocno niedoceniana.

0 komentarzy

By zwyciężył cały las

Słowa pełne złości i gniewu. Wzajemne oskarżenia. Kłótnie. Spory – w telewizji, w domach, w kolejkach. Hejt w internecie. Czy to niezbędne elementy wyborów?

0 komentarzy

Patronujemy ciekawej akcji!

Wydawnictwo Akapit Press przygotowało ciekawe przedsięwzięcie, któremu mamy zaszczyt patronować: MOJA PIERWSZA KSIĄŻKA – VIDEOTUTORIAL DLA MŁODYCH CZYTELNIKÓW „Moja pierwsza książka – videotutorial dla młodych czytelników” to wirtualne spotkania-warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży, marzących o tym, żeby tworzyć książki: zostać pisarzem lub ilustratorem.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.