Patronujemy ciekawej akcji!

Patronujemy ciekawej akcji!


Wydawnictwo Akapit Press przygotowało ciekawe przedsięwzięcie, któremu mamy zaszczyt patronować:

MOJA PIERWSZA KSIĄŻKA – VIDEOTUTORIAL DLA MŁODYCH CZYTELNIKÓW

„Moja pierwsza książka – videotutorial dla młodych czytelników” to wirtualne spotkania-warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży, marzących o tym, żeby tworzyć książki: zostać pisarzem lub ilustratorem.

Znani i nagradzani autorzy wydawnictwa Akapit Press opowiedzą o tajnikach swojej pracy i dadzą młodym twórcom konkretne wskazówki:
– jak ćwiczyć warsztat literacki w domu i w szkole?
– skąd czerpać inspirację?
– jak stworzyć wiarygodnych bohaterów, wyposażyć ich w niepowtarzalne charaktery i własny język?
– jak krok po kroku skonstruować fabułę, która wciąga od pierwszej strony?
A wreszcie:
– jak zilustrować napisaną historię?
– czym jest storyboard i jak go stworzyć?
– jakich materiałów i przyborów używać do profesjonalnego ilustrowania?

Filmiki będą skierowane do uczniów w wieku 10–14 lat.
Następnie Akapit Press zaprasza do twórczego konkursu. Po napisaniu i zaprojektowaniu własnych książek, uczestnicy nagrają filmy, na których je zaprezentują. Najciekawsze pomysły zostaną nagrodzone przez wydawnictwo: do wygrania czytnik e-booków oraz książki z autografami pisarzy biorących udział w akcji.

Do projektu wydawnictwo zaprosiło swoich najlepszych autorów, którzy odbyli setki spotkań z dziećmi i młodzieżą w Polsce i za granicą. Ich znakomity warsztat literacki idzie w parze z ważną umiejętnością dialogu z młodymi czytelnikami.

Agnieszka Tyszka – autorka ponad 40 powieści. Laureatka Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Róże w garażu”. Dzięki jej książkom dzieci zanurzają się w świat wyobraźni, kształtują swoją wrażliwość językową i społeczną, młodzież zaś może skonfrontować się z trafną obserwacją jej świata. Autorka ponadto często i chętnie porusza w swojej twórczości temat współczesnych mediów, nieodłącznego elementu rzeczywistości nastolatków.

Sergiusz Pinkwart – pisarz, dziennikarz, podróżnik, bloger podróżniczy, a także muzyk klasyczny. Autor powieści, książek dla dzieci, przewodników turystycznych. Niezwykle wszechstronny i dowcipny, potrafi zaangażować literacko nawet najmłodszych!

Ewa Karwan-Jastrzębska – pisarka, scenarzystka i dziennikarka radiowa. Ma w swoim dorobku kilkanaście powieści dla dzieci i młodzieży. Znakomicie odnajduje się w świecie mediów społecznościowych, którymi zajmuje się również zawodowo.

Katarzyna Majgier – autorka 19 książek dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. W 2007 roku została laureatką Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego za książkę „Amelka”. Prowadzi warsztaty dziennikarskie, pisarskie oraz plastyczne. Zaangażowana blogerka i entuzjastka mediów społecznościowych, dzięki którym utrzymuje stały kontakt z fanami swoich książek.

Marta Fox – ma w dorobku kilkadziesiąt książek, w tym tomiki poezji. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w liceum, bibliotekarka i dziennikarka. Została uhonorowana przez Polską Sekcję IBBY w konkursie „Książka Roku” 1995 i 2000. W roku 2006 otrzymała odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”;

Joanna Kmieć – pisarka i ilustratorka, nauczycielka przedszkola, absolwentka pedagogiki wieku dziecięcego na Uniwersytecie Łódzkim.

Publikacja videotutoriali zaplanowana jest od 22 do 27 czerwca na kanale YouTube oraz fanpage’u na Facebooku wydawnictwa Akapit Press. Konkurs dla dzieci potrwa od 28 czerwca do 31 lipca i zostanie rozstrzygnięty w dniach 1–15 sierpnia.

Akcja jest odpowiedzią na zaistniałą w ostatnim czasie potrzebę przenoszenia kultury do sieci. Spotkania-warsztaty w formie online dodatkowo będą stanowić ciekawy materiał do wykorzystania w dowolny sposób – w domu, szkole, bibliotece.

Akcji patronują: Radio Łódź, Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie, portale literackie Czytam to i Biblioteka Inspiracji.

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku (https://www.facebook.com/events/181947379889250/) – tam pojawiać się będą wszelkie szczegóły, a także ciekawostki dotyczące akcji.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Filmy zostaną w całości udostępnione oraz dostosowane do potrzeb osób głuchoniemych poprzez umieszczenie napisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.