Tata, z którym nuda nie istnieje
Jeśli szukacie książki, która zachęci Wasze dzieci do zdrowego odżywania, przekaże im kodeks dobrego zachowania na basenie i przypomni o bezwzględnej konieczności prawdomówności, Zwariowane wakacje taty Oli przeczytajcie… sami.
To raczej tytuł niesztampowy i zaskakujący.
Tata Oli jest bowiem postacią niepokorną, barwną, nietuzinkową. Na pewno – ciekawą i nieprzewidywalną. Kreatywnością, umiejętnością dobrej zabawy i skłonnością do fantazjowania dorównuje dzieciom. A może nawet je przegania? Siedmioletnia Ola wydaje się przy nim dość rozsądną i odpowiedzialną osóbką.
W przeciwieństwie do Edka, brata Oli, który właściwie na każdej ilustracji rozbawia czytelników. A jego ruchliwość i aktywne poznawanie świata wydają się bardzo… autentyczne.
Jak wskazują tytuły serii oraz poszczególnych tomów (dotychczas ukazały się dwa: Tata Oli już nie chce być dorosły oraz Zwariowane wakacje taty Oli), głównym bohaterem książek Thomasa Brunstroma jest właśnie tata Oli. Zaskakujące odwrócenie ról (beztroski rodzic – zdroworozsądkowo myślące dziecko), wydaje się nieść dość konkretne korzyści. Być może przemyślenia i zachowania Oli wynikają właśnie z potrzeby komplementarności? Im bardziej tata wykazuje się fantazją, tym dojrzalsza zdaje się Ola. Choć oczywiście i ona korzysta na pomysłach taty i świetnie bawi się w jego towarzystwie.
W książce dość anonimową postacią pozostaje mama Oli i Edka. Na żadnej ilustracji nie pojawia się nawet jej twarz. Być może jednak musiała zostać odsunięta na dalszy plan, by pozostawić przestrzeń dla dużego ego taty?
A może zostanie bohaterką kolejnej serii? 🙂
Wydawnictwo Dwukropek przygotowało również inną ciekawą letnią lekturę – kolejny tom przygód Poli. Dzięki niemu dzieci poznają zasady bezpiecznej i kulturalnej zabawy na plaży. Stanowi więc godne uwagi uzupełnienie książki o zwariowanym tacie:
Książka pod naszym patronatem!
Może zainteresują Cię również:
Na Dzień Dziecka – dla ciut starszych
Czerwiec to czas, gdy omawianie lektur szkolnych właściwie dobiega już końca. Można więcej czasu i uwagi przeznaczyć na książki dobierane do własnych zainteresowań. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji dla młodszych uczniów.
Co na Dzień Dziecka? 6 propozycji dla przedszkolaków
Każda okazja jest dobra, by podarować dziecku książkę (cóż innego może napisać recenzentka i bibliotekarka? 😉 Jednak wybranie tytułu, który sprawi prawdziwą radość obdarowanemu, nie zawsze jest proste. Zwłaszcza, gdy jesteśmy skazani na dokonywanie wyboru online. Oto kilka naszych propozycji – warto przyjrzeć się im uważniej, sprawdzając, które z nich najbardziej wpisują się w upodobaniaWięcej oCo na Dzień Dziecka? 6 propozycji dla przedszkolaków[…]
Kto chce być dorosły?
Odrób zadanie. Posprzątaj pokój. Bądź grzeczny. Ubierz się szybko! To nie czas na zabawę. Kładź się! Już późno. Słysząc ciągłe nakazy Ola, bohaterka książki Tata Oli nie chce już być dorosły, stwierdza: Jenyy. To okropnie być dzieckiem! Czy ma rację? Wspólna lektura dowcipnej i obrazowej opowieści Thomasa Brunstroma to znakomity wstęp do dyskusji. CoWięcej oKto chce być dorosły?[…]
Kto ma lepiej?
Książka objęta naszym patronatem! Ola, musisz się wykąpać, bez dyskusji. I masz być w łóżku o dwudziestej. Tak się robi, kiedy się jest dzieckiem. Tak po prostu jest – odpowiada tata. Jenyy. To okropnie być dzieckiem! Ale czy łatwiej być dorosłym? Ola ma szansę to sprawdzić, ponieważ jej tata ochoczo przystaje na propozycję zamiany ról.Więcej oKto ma lepiej?[…]